Rondo bł. Augusta Czartoryskiego

Autor: 05.10.2018 Nr: 40/2018
Wybudowane w Sieniawie rondo będzie nosiło imię błogosławionego Augusta Czartoryskiego.
Wybudowane w Sieniawie rondo będzie nosiło imię błogosławionego Augusta Czartoryskiego.

Nowo oddane do użytku rondo położone w ciągu ul. Kościuszki na skrzyżowaniu z ul. Sanową w Sieniawie, będzie nosić imię błogosławionego Augusta Czartoryskiego. Taką decyzję podjęli radni na sesji miejskiej 26 września.

Jak podkreślił burmistrz Adam Woś, to historyczny dzień dla samorządu. Propozycja nadania rondu imienia błogosławionego Augusta Czartoryskiego, spotkała się z aprobatą społeczeństwa Sieniawy.

Ród Czartoryskich od wieków jest związany z Sieniawszczyzną. Poza pałacem i jedną nazwą ulicy, nie ma innych znaczących pamiątek po sławnym rodzie, który był fundatorem wielu budowli na terenie miasta. Choćby dwóch kościołów czy współczesnego „Sokoła”. Nie ma bardziej godnego miejsca na terenie Sieniawy niż nowo zbudowane rondo, ponieważ tuż obok znajdują się obiekty z nim związane – mówił Adam Woś.

   Inicjatywę poparł w pełni proboszcz miejscowej parafii ks. Jan Grzywacz. Przypomniał, że błogosławiony A. Czartoryski w tym mieście dorastał, tutaj, w krypcie Czartoryskich, przy grobie swojej matki, przyjął Komunię Świętą.

August Czartoryski został wskazany przez Ojca Świętego jako patron ludzi, którzy dokonują wyborów. Pojawiła się taka myśl, aby właśnie skrzyżowane dróg, gdzie w zwykły, codzienny sposób decydujemy się, gdzie jechać, nosiło właśnie jego imię. Cieszymy się, że to On będzie czuwał nad bezpieczeństwem wszystkich, którzy będą przez rondo przejeżdżać – podsumował proboszcz.

   Rada projekt uchwały podjęła jednomyślnie.

 

Komentarze
Popularne