25 lat na scenie. Jubileusz i biesiada na ludowo

Autor: 05.10.2018 Nr: 40/2018
Kapela Ludowa z Gniewczyny Łańcuckiej świętowała 25 lat działalności.
Kapela Ludowa z Gniewczyny Łańcuckiej świętowała 25 lat działalności.

Kapela Ludowa z Gniewczyny świętowała jubileusz 25 lat istnienia i działalności. Muzycy od lat promują rodzimy folklor, a ludowym brzmieniem porywają do śpiewu i tańca spragnionych takiej formy artystycznej.

Jubileusz odbył się w niedzielę, 23 września w Wiejskim Domu Kultury w Gniewczynie Łańcuckiej, podczas Biesiady z Folklorem i miał doniosły charakter. To czas podsumowania wieloletniej pracy, prezentacja bogatej historii i doświadczenia, podziękowań za zaangażowanie, współpracę, własny wkład w dorobek i wizerunek całego zespołu. Gratulacje, życzenia i moc słów uznania na ręce kierownika kapeli Henryka Chruściela i pozostałych członków, złożyli zaproszeni goście. Wśród nich byli m.in.: wójt gminy Tryńcza Ryszard Jędruch wraz z przewodniczącym Rady Gminy Stanisławem Wielgosem, sekretarz UG Magdalena Rachwał, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Przeworskiego Tadeusz Walkiewicz, sołtys Roman Kozyra i radni wsi Gniewczyna Łańcucka, senator RP Mieczysław Golba, radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego Anna Huk oraz dyrektor Centrum Kulturalnego w Przemyślu Janusz Czarski.

   Kapela Ludowa z Gniewczyny kultywuje tradycje muzyki ludowej zarówno w kraju, jak i zagranicą. Jest chlubą całej gminy. Bierze czynny udział w przeglądach, konkursach i festiwalach. Dowodem na to jest zdobycie czołowych miejsc na eliminacjach w Kańczudze i Dubiecku oraz wielokrotny udział w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. W studiu Radia Rzeszów nagrała kilka płyt. Na repertuar kapeli składają się utwory folkloru regionu rzeszowskiego i podregionu przeworskiego, m. in. polki, sztajerki, walczyki, oberki, krakowiaki, tramle itp.

Namiastkę tego wszystkiego można było usłyszeć podczas jubileuszowego koncertu. W dalszej części biesiady wystąpili również inni artyści ludowi z terenu gminy: „Jagiellanie” z Jagiełły, Zespół Biesiadny „Zośki”, „Dolanie” oraz reprezentanci najmłodszego pokolenia – „Mali Gniewczanie”.

   Podczas biesiady odbył się kiermasz potraw z ziemniaków. Wydarzenie zakończyła zabawa taneczna przy zespole P.M.J Music.

Komentarze
Popularne
Komentowane