Izba Pamięci już funkcjonuje

Autor: ek 05.10.2018 Nr: 40/2018
W uroczystym otwarciu Izby Pamięci uczestniczyło wiele osób.
W uroczystym otwarciu Izby Pamięci uczestniczyło wiele osób.

Izba Pamięci w jarosławskiej „budowlance” wznowiła działalność. Jej uroczyste otwarcie odbyło się w poniedziałek, 17 września.

Jarosławska „budowlanka” już od kilkudziesięciu lat dba o pamięć pierwszych więźniów, czyli uczniów, którzy z murów tej szkoły trafili w 1940 r. do KL Auschwitz. Od lat w tym miejscu działała Izba Pamięci, jednak w ostatnim czasie została ona odnowiona oraz wzbogacona o nowe elementy. Teraz ekspozycja zawiera również dokumenty i pamiątki, które do tej pory znajdowały się w podziemiach Powiatowego Urzędu Pracy. W miejscu, gdzie w czasie wojny mieściła się siedziba gestapo. Izba Pamięci zawiera fotografie, listy więźniów obozu Auschwitz oraz wspomnienia tych, którzy przeżyli.

   Wznowienie działalności Izby Pamięci w Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Jarosławiu zainaugurowało otwarcie wystawy „100 lat Niepodległej. 100 lat Szkoły Budowlanej”.

   Izba Pamięci jest wspólnym przedsięwzięciem Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Jarosławiu oraz Stowarzyszenia „Ocalić przeszłość dla przyszłości”. Mecenatem jest PGE Obrót S.A., partnerami - w ramach akcji „Jarosławskie dla Niepodległej” – Województwo Podkarpackie, Powiat Jarosławski oraz Muzeum Kamienica Orsettich w Jarosławiu.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane