625-lecie miasta i parafii

Autor: 12.10.2018 Nr: 41/2018
Uroczysta Msza św. z okazji 625-lecia parafii i nadania praw miejskich dla Przeworska./Fot. UM
Uroczysta Msza św. z okazji 625-lecia parafii i nadania praw miejskich dla Przeworska./Fot. UM

Sześćset dwadzieścia pięć lat temu Przeworsk otrzymał prawa miejskie i erygowana została wówczas pierwsza parafia. Uroczystości z tej okazji odbyły się w niedzielę, 30 września, w oprawie muzycznej orkiestry dętej Miejskiego Ośrodka Kultury. Dwa dni wcześniej w Muzeum miała miejsce promocja publikacji pt. „Dokumenty historyczne dla miasta Przeworska”.

Obchody jubileuszowe 30 września rozpoczęły się Mszą św. w bazylice pw. Ducha Świętego w Przeworsku z udziałem współgospodarzy święta – proboszcza parafii ks. Tadeusza Gramatyki i burmistrza Przeworska Leszka Kisiela, proboszczów i księży przeworskich parafii, przedstawicieli sejmu, samorządowych władz województwa, powiatu i gmin, służb mundurowych, parafian i mieszkańców miasta. Nabożeństwu przewodniczył metropolita przemyski ks. abp Adam Szal. W wydarzenie wpisał się koncert muzyki renesansowej w wykonaniu zespołu Camerata Cracovia. Poezję Jana Kochanowskiego recytował wybitny aktor Olgierd Łukaszewicz.

   Pierwsza przeworska parafia została erygowana 28 kwietnia 1393 r. przez biskupa lubuskiego Jana, a zatwierdzona w następnym roku przez biskupa przemyskiego Macieja. Duszpasterstwo w niej powierzono Kanonikom Regularnym Stróżom Grobu Pańskiego Jerozolimskiego. Od 1846 r. posługę sprawują w niej kapłani diecezjalni.

 

Promocja publikacji

W roku 625-lecia nadania praw miejskich, sfinalizowana została publikacja pt. „Dokumenty historyczne dla miasta Przeworska” – to zbiór najstarszych zachowanych dokumentów dotyczących przywilejów miasta, sporządzonych przez królów Polski, jak również właścicieli Przeworska. Promocja tegoż zbioru archiwaliów odbyła się w piątek, 28 września w Muzeum. Autorką opracowania jest historyk z przeworskiego muzeum Małgorzata Wołoszyn. Jak podkreślił burmistrz, publikacja jest podziękowaniem dla wszystkich pokoleń przeworszczan pracujących dla dobra i rozwoju miasta. Konferencji towarzyszyła wystawa „Przywileje dla miasta Przeworska XV-XVII”, którą można oglądać do końca roku.

   Na sobotnie popołudnie burmistrz zaprosił mieszkańców do Pastewnika, gdzie odbywały się koncerty muzyczne w różnych klimatach. Zagrali m.in. Zbóje – w stylu góralskim oraz w stylu retro Katarzyna Kołodziejczyk.

 

Komentarze
Popularne