Zrobiliśmy dużo, ale planów mamy też sporo

Autor: TP 12.10.2018 Nr: 41/2018
- Efekty pokazują, że działaliśmy skutecznie - uważa Andrzej Czyż, wójt gminy Chłopice.
- Efekty pokazują, że działaliśmy skutecznie - uważa Andrzej Czyż, wójt gminy Chłopice.

Rozmowa z Andrzejem Czyżem, wójtem Gminy Chłopice

Jak pan ocenia mijającą kadencję?

Andrzej Czyż: W ostatniej kadencji zrobiliśmy dużo w gminie Chłopice. Z roku na rok przebudowywaliśmy i modernizowaliśmy sukcesywnie gminną infrastrukturę za szczególnym zwróceniem uwagi na stan dróg gminnych i powiatowych, budowę chodników i oświetlenia ulicznego. Remontowaliśmy i doposażyliśmy świetlice wiejskie oraz remizy strażackie by w pełni mogły być ośrodkami życia kulturalnego. Warto wspomnieć o placach zabaw, nowoczesnych boiskach sportowych i oddanej hali sportowej. W tym czasie powstała nowa siedziba Szkoły Podstawowej w Chłopicach, a inne placówki zostały wyposażone w pomoce naukowe oraz sprzęt elektroniczny w postaci komputerów i tablic interaktywnych. Wymieniać można długo. Tak duży zakres inwestycji był możliwy dzięki realizacji założenia, że maksymalnie wykorzystamy wsparcie finansowe z programów operacyjnych Unii Europejskiej. Na podsumowanie kadencji przygotowaliśmy biuletyn informacyjny, który trafi do każdego gospodarstwa w gminie. Na ponad stu stronach pokazujemy, co udało się zrobić. Warto go przejrzeć, bo mamy się czym pochwalić.

 

Wynika z tego, że przychodzi czas na korzystanie z tego, co już wykonano. Większe inwestycje już za wami.

A.Cz. Wprost przeciwnie. Mamy szerokie plany. Nadchodząca kadencja też będzie intensywna pod względem inwestycyjnym. W ubiegłym tygodniu oddaliśmy do użytku kaplicę cmentarną w Boratynie. W Chłopicach, Łowcach, Lutkowie i Jankowicach rozpoczynamy budowę siłowni plenerowych. Planujemy budowę sali sportowej przy Szkole Podstawowej w Dobkowicach oraz przebudowę sali w Łowcach. Obok świetlicy w Łowcach na Bojanówce powstanie ogród sensoryczny z muszlą koncertową. Końcem roku rozpoczynamy zagospodarowanie terenu przy Urzędzie Gminy. Też powstanie muszla koncertowa i zmieni się całe otoczenie. Kilka dni temu dostaliśmy informację, że projekt przebudowy stadionu w Łowcach już przeszedł kwalifikacje i dostaniemy dofinansowanie. Planów mamy sporo i wiele pracy przed nami. Tym bardziej, że otwierają się nowe perspektywy i możliwości wsparcia. Musimy je wykorzystać.

 

Inwestycje to wydatki. Jaka jest sytuacja finansowa gminy. Czy rozwój nie pociągnął za sobą wzrostu zadłużenia?

A.Cz. Gdy przejmowałem gminę w 2010 r. zadłużenie wynosiło 3 mln 850 tys. zł. Dzisiaj wynosi 3 mln 740 tys. zł. Jest o ponad 100 tys. zł mniejsze, a gmina zyskała wiele inwestycji. Staramy się, by każde zadanie było maksymalnie finansowane z pieniędzy zewnętrznych. Dzięki temu budujemy dużo przy małych wydatkach z naszego budżetu. Udaje się to dzięki współpracy z Radą Gminy, zaangażowaniu pracowników urzędu oraz zrozumieniu mieszkańców.

 

Mam pan trzech kontrkandydatów. Jak widzi pan swoje szanse w wyborach?

A.Cz. Znam ich wszystkich osobiście i szanuję. Celem wyborów jest możliwość zdecydowania przez każdego z mieszkańców kogo uważa za najlepszego reprezentanta swojej miejscowości i gminy, a konkurencja bardziej motywuje. Gdybym uważał, że mam małe szanse to zrezygnowałbym z kandydowania. Myślę, że przemawia za mną 8-letnia praca i doświadczenie samorządowe. Jestem pewien, że mieszkańcy widzą, co udało się wykonać i docenią ogrom prac, jaki trzeba było włożyć. Moim mottem jest: Skuteczność i doświadczenie jako gwarancja dla dalszego rozwoju Gminy Chłopice. Chciałbym aby nasi mieszkańcy byli w pełni zadowoleni i usatysfakcjonowani z efektów naszych działań. Jest jeszcze wiele do zrobienia, ale każdy rok tej kadencji pokazuje, że cele są do osiągnięcia. Potrzeba tylko czasu i odrobiny cierpliwości.

Komentarze
Popularne
Komentowane