Szpital gotowy do kolejnego skoku

Autor: erka 12.10.2018 Nr: 41/2018
- Inne powiaty dostawały dotacje po kilkaset tysięcy złotych. Na naszą patrzyli z nutą zazdrości - mówił dyrektor COM Stanisław Krasny (po prawej) podczas spotkania z Tadeuszem Chrzanem, starostą jarosławskim.
- Inne powiaty dostawały dotacje po kilkaset tysięcy złotych. Na naszą patrzyli z nutą zazdrości - mówił dyrektor COM Stanisław Krasny (po prawej) podczas spotkania z Tadeuszem Chrzanem, starostą jarosławskim.

Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu nie zwalnia modernizacyjnego tempa. Po uruchomieniu nowych sal operacyjnych i zapewnieniu części oddziałom nowoczesnych pomieszczeń rozpoczyna przygotowania do stworzenia Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.  W planach dalsza część termomodernizacji, przebudowa awaryjnej sieci zasilania, nowy budynek na potrzeby przychodni specjalistycznych, wyburzenie budynku administracyjnego i zastąpienie go nowoczesną kuchnią.

Starania o utworzenie SOR w jarosławskim szpitalu zostały ostatecznie sfinalizowane dzięki uzyskaniu dofinansowania w wysokości niemal 9 milionów złotych z unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko. Dostosowanie pomieszczeń, które zajmowały przeniesione oddziały oraz izba przyjęć powinno się rozpocząć w najbliższym czasie. Rozstrzygniecie przetargu jest przewidziane już w przyszłym tygodniu. Sam oddział ma być gotowy początkiem wiosny, a od 1 kwietnia powinien już oficjalnie ruszyć. Taką datę zgłosił dyrektor COM Stanisław Krasny do NFZ.

W skład SOR wejdzie sala przyjęć z czterema łóżkami, pomieszczenie obserwacyjne z sześcioma łóżkami sale do resuscytacji i intensywnej terapii, gabinety zabiegowe oraz pomieszczenia administracyjno-porządkowe.

W czasie modernizacji izba przyjęć zostanie przeniesiona do pomieszczeń zajmowanych przez pracownię rozruszników serca. Natomiast pracownia zajmie m.in. opuszczone pomieszczenia po szpitalnej aptece.

 

Europejski poziom

Jarosławski szpital uzyskał również akredytację potwierdzającą, że poziom świadczonych usług nie odbiega od oferowanych w szpitalach Europy Zachodniej. Uzyskanie certyfikatu poprzedziło sprawdzenie całej działalności szpitala od opieki nad pacjentem, przez przestrzeganie jego praw, po jakość zabiegów i żywienia oraz warunków pracy personelu. - Na tę okoliczność opracowaliśmy i wdrożyliśmy 238 procedur postępowania. Ich zadaniem było ujednolicenie funkcjonowania szpitala w całym zakresie - wyjaśniał dyrektor. COM w Jarosławiu jest jednym z 208 na 820 istniejących szpitali w Polsce z taką akredytacją.

 

Zaplanowali - zrobili

- Mam bardzo dużą satysfakcję, bo zadania, które sobie postawiłem przed czterema laty, związane z jarosławskim szpitalem udało się zrealizować w całości – mówił podczas podsumowującej konferencji starosta Tadeusz Chrzan. – Podziękowania należą się przede wszystkim dyrekcji szpitala, ale także za olbrzymie wsparcie, wojewodzie podkarpackiemu Ewie Leniart, poseł Krystynie Wróblewskiej z sejmowej komisji zdrowia, marszałkowi podkarpackiemu Władysławowi Ortylowi i Urzędowi Marszałkowskiemu oraz wielu innym osobom, dzięki którym doprowadziliśmy ten etap modernizacji Centrum Opieki Medycznej do szczęśliwego końca - dodawał.

Dyrektor COM też nie ukrywał satysfakcji z osiągniętych efektów. - Starosta przedstawił oczekiwania. Ustaliliśmy zadania. W zdecydowanej większości plany zostały zrealizowane. Czuję się spełniony - mówił St. Krasny.

 

Połowa drogi

Podsumowując zakres prac wykonanych w szpitalu w ciągu mijającej kadencji starosta zaznaczył, że to dopiero połowa drogi w tworzeniu nowego oblicza szpitala powiatowego. Razem z dyrektorem wymieniali planowane w najbliższym czasie inwestycje. Wśród nich nowe budynki na potrzeby poradni specjalistycznych i kuchni służącej pacjentom, personelowi oraz pełniącej bardziej komercyjną rolę. T. Chrzan zapewniał, że krążące zdanie, iż jarosławski szpital jest zły już teraz nie ma podstaw. Kolejne inwestycje tylko podniosą jakość działania placówki. 

 

 

Komentarze
Popularne