Dowiercili się do złóż gazu

Autor: erka 26.10.2018 Nr: 43/2018
Wiertnię Bystrowice-OU1 odwiedzili również przedstawiciele lokalnych władz. Mieli okazję porozmawiać z prezesem PKN Orlen (pierwszy z prawej) o wpływie rozwoju przy pozyskiwaniu gazu na region.
Wiertnię Bystrowice-OU1 odwiedzili również przedstawiciele lokalnych władz. Mieli okazję porozmawiać z prezesem PKN Orlen (pierwszy z prawej) o wpływie rozwoju przy pozyskiwaniu gazu na region.

Odkryte złoże oceniane jest na około 2 mld metrów sześciennych. Natrafiliśmy na gaz najlepszej jakości zawierający ponad 98 procent metanu. Eksploatacja powinna się rozpocząć  w ciągu najbliższych dwóch lat. Wydobycie może trwać 10 do 15 lat - mówił Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen na konferencji prasowej zorganizowanej w ubiegłą środę przy wiertni Bystrowice-OU1.

To już druga informacja o zasobach gazu w naszym regionie przekazana w ciągu ostatnich tygodni. Wcześniej przy wiertni Kramarzówka premier Mateusz Morawiecki informował o odkryciu złoża ocenianego na około 12 mld metrów sześciennych niebieskiego paliwa.

Wiertnia nazwana Bystrowice-OU1 leżąca na terenie wsi Więckowice to pierwszy odwiert wykonany przez Orlen Upstream, spółkę należącą do PKN Orlen na terenie  koncesji Siennów-Rokietnica. Głębokość otworu przekroczyła 2,1 km. Na przypływ gazu natrafiono czterokrotnie na różnych głębokościach. Ostatni jest pomiędzy 1,8 a 1,9 km. 

Obajtek zaznaczył, że eksploatacja złoża i transport uzyskanego gazu będzie tańszy niż przy innych odwiertach, ponieważ kilometr od złoża biegnie gazociąg należący do Gaz Systemu.   Prezes Orlenu przypomniał o tradycjach poszukiwawczych w naszym regionie. Zaznaczył, że nowe metody poszukiwań pozwalające na znacznie lepsze badania geologiczne pozwalają stwierdzić, że region był traktowany jako obszar, na którym pozyskiwanie gazu było wygaszane, ma liczące się złoża. O dużym potencjale poszukiwawczym mówił też Janusz Radomski, prezes Orlen Upstream.

Obaj zapowiedzieli budowę kolejnych wiertni na obszarze całej koncesji oraz zwiększoną częstotliwość poszukiwania surowców w kraju.

Premier na wiertni Kramarzówka oraz prezes PKN Orlen na wiertni Bystrowice zwracali uwagę na zwiększenie możliwości gospodarczych regionu oraz podniesienie bezpieczeństwa energetycznego kraju dzięki odkrytym złożom. Obajtek zapewniał, że wydobycie jak największych ilości własnego gazu stabilizuje ceny surowca dla odbiorców, ponieważ zwiększa odporność na wahania cen światowych.

Z szacunków wynika, że w regionie Przemyśl - Kramarzówka - Rybotycze - Fredropol znajdują się złoża gazu o objętości około 50 mld metrów sześciennych. Koncesja Siennów-Rokietnica może przynieść około 10 mld metrów sześciennych niebieskiego paliwa. Już wykorzystywane są złoża m.in. w Jodłówce, Siedleczce, Pruchnik-Pantalowice oraz Maćkowice-Tuligłowy.

Na Podkarpaciu działa obecnie 36 kopalni ropy i gazu na obszarach objętych 134 koncesjami zajmujących obszar 127 gmin. W ciągu najbliższych lat wydobycie gazu w naszym regionie ma wzrosnąć o dwie trzecie.

Nazwy przyporządkowane wiertniom niezbyt dokładnie informują o ich położeniu. Wiertnia Kramarzówka leży już na obszarze wsi Skopów w powiecie przemyskim, a wiertnia Bystrowice znajduje się na terenie Więckowic. Niemniej informacja o kolejnych odkryciach dużych złóż niebieskiego paliwa powinna cieszyć. Raz ze względu na pewność zaopatrzenia w "swój" gaz. Po drugie budowa i utrzymanie instalacji pozyskujących surowiec wiąże się rozwojem gospodarczym i miejscami pracy.

 

 

Komentarze
Popularne
Komentowane