Szumu dużo, a wyborcy zaufali sprawdzonym

Autor: erka 26.10.2018 Nr: 43/2018
Szumu dużo, a wyborcy zaufali sprawdzonym

Porównując przebieg wyborów do tego, co działo się w kampanii wyborczej można uznać, że w dniu głosowania było cicho i spokojnie. Wyborcy zaś uznali, że lepszy stary i doświadczony włodarz, niż nowa postać w gminnym samorządzie.

Piętnastu burmistrzów i wójtów będzie piastować swoje funkcje kolejną kadencję. Wyborcy uznali, że lepszych nie znajdą. W powiecie jarosławskim nowego wójta wybrano w gm. Rokietnica. W powiecie przeworskim nowy burmistrz będzie w Kańczudze. W mieście Radymno i gm. Chłopice (pow. jarosławski) będzie druga tura wyborów. Kolejny raz do urn muszą się wybrać także mieszkańcy gminy Zarzecze w powiecie przeworskim.

 Wybory były spokojne, choć zdarzyło się kilka incydentów. W Ostrowie (gm. Radymno) ktoś zamalował dwa banery jednego z kandydatów. W Łowcach zaklejono plakat wyborczy wieszając na nim innego kandydata. Podczas samego głosowania doszło w Jarosławiu do dwóch poważniejszych zdarzeń. Jeden z głosujących chciał dostać drugi zestaw kart do głosowania. Gdy komisja mu odmówiła zgiął karty, które miał, schował do kieszeni i  następnie wyszedł. Do kolejnego incydentu doszło  również w Jarosławiu. Głosujący stwierdził, że dostał kartę do wyboru burmistrza z już zakreślonym kandydatem. Prosił o wymianę, ale nowego zestawu kart nie dostał. Wobec tego, na znak protestu, zaznaczył wszystkich kandydatów i oddał nieważny glos. Tymi przypadkami zajmuje się policja.

Zniszczonych plakatów i banerów było więcej, ale nie wszyscy zgłaszali takie przypadki. Komisje wyborcze pracowały sprawnie, choć nie zawsze były przygotowane w zakresie swoich kompetencji. Przewodnicząca Obwodowej Komisji Wyborczej w Węgierce (gm. Roźwienica) nie wiedziała, czy dziennikarz może wykonać fotografię lokalu wyborczego. Czekała dopiero na telefoniczne instrukcje. Natomiast w sąsiednich Tuligłowach (gm. Rokietnica) nie czyniono z tym żadnych problemów.

Wyniki wyborów radnych gminnych, powiatowych i do sejmiku podamy w przyszłym numerze.

Komentarze
Popularne
Komentowane