Banery mogą mieć drugie życie

Autor: ts 02.11.2018 Nr: 44/2018
Banery mogą mieć drugie życie
Fot. Stowarzyszenie Kreatywni

Są jednym z najbardziej efektywnych elementów kampanii. Na ulicach wciąż jeszcze wiszą i raczej nie wpływają korzystnie na krajobraz. Ci, którzy zdążyli już je uprzątnąć, nie zawsze wiedzą, co dalej z nimi zrobić. Problemem jest to, że materiał, z którego są wykonane, jest prawie w ogóle niedegradowany, a jego rozkład może trwać nawet setki lat. Jak wykorzystać niepotrzebne już powyborcze banery? Dla zwierząt, a może na wyjątkową torbę na zakupy?


Banery mają odpowiednie właściwości, są wytrzymałe, nieprzemakalne i co najważniejsze, dobrze się je tnie i zszywa, dlatego wcale nie muszą odejść w zapomnienie. Coraz więcej osób i organizacji zachęca do tego, by niechcianym banerom dać drugie życie, np. w schronisku. – Apeluję do kandydatów, jeśli macie banery, to może warto je przekazać do schroniska dla zwierząt, ewentualnie dać komuś, kto ich potrzebuje – mówi Jarosław Litwiak, nowo wybrany radny Jarosławia.

   Schroniska dla zwierząt wykorzystują banery, by skutecznie osłonić przed wiatrem, deszczem i śniegiem klatki oraz boksy, nie wszystkie jednak przyjmują je bezpośrednio. – Wiemy, że wiele sztabów chce przywieźć do schroniska banery wyborcze. W punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych są gromadzone setki banerów, z których możemy skorzystać, jeśli będzie taka potrzeba. Nie przyjmujemy ich bezpośrednio. Mamy pod opieką 250 zwierząt, utrzymanie ich i leczenie, to trudna i kosztowna misja. Banery nie są na liście priorytetów. Zapraszamy do innej formy wsparcia naszego schroniska – informuje np. schronisko dla bezdomnych zwierząt w Orzechowcach.

– Zapraszamy do akcji przekazywania banerów wyborczych na rzecz Warsztatów Terapii Zajęciowej w Piaskach, które prowadzimy – mówią w Stowarzyszeniu „Kreatywni”, organizacji działającej w Polsce. „Kreatywni” z banerów szyją między innymi torby na zakupy czy torebki na ramię. Gotowe torby można później za symboliczną cenę kupić np. w internecie. – Każda nasza torba jest zupełnie inna. Chronimy wizerunki kandydatów z banerów – zapewniają. Niektórzy zamierzają sobie zostawić jeden czy dwa banery na pamiątkę, ale większość odpowiada, że chętnie odda je potrzebującym. Czy tak się w rzeczywistości stanie i czy nie trafią one po prostu do śmietnika? 

Komentarze
Popularne
Komentowane