Na emeryturze spełniamy nasze marzenia

Autor: 09.11.2018 Nr: 45/2018
Emeryci z Sieteszy świętowali 10 lat istnienia koła terenowego PZERiI.
Emeryci z Sieteszy świętowali 10 lat istnienia koła terenowego PZERiI.

Seniorzy z Sieteszy spragnieni spotkań i nowych wrażeń w jesieni życia 10 lat temu postanowi zawiązać koło emerytów, w którym będą realizować swoje pasje. Wystarczyło kilka podpowiedzi i niewielka zachęta, a raz-dwa powstała we wsi organizacja, która zachęciła starszych ludzi do wyjścia z domów. Dekada minęła jak okiem mrugnął, a oni razem i obok siebie przeżywają drugą młodość.

Marzenia mieli niewygórowane. Najważniejsze było towarzystwo drugiego człowieka, potem wspólne wycieczki, pikniki, świętowanie imienin i andrzejek, dnia seniora czy karnawału.

W młodości przychodziło to naturalnie, ale na emeryturze już trochę gorzej. A że w grupie raźniej, postanowiliśmy utworzyć Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Koło Terenowe w Sieteszy – podkreśla Stanisław Miara, który od początku jest jego prezesem.

   Głównym pomysłodawcą utworzenia koła był przeworszczanin, a rodak z Sieteszy Julian Kamycki, który zaszczepił w miejscowych chęć zrzeszenia się w kole emeryckim. Wystarczyła myśl, a S. Miara wziął sprawy w swoje ręce. Spotkanie organizacyjne emerytów i rencistów z parafii odbyło się 9 listopada 2008 roku. Już wtedy do koła zapisało się 46 osób i został wybrany zarząd. Obecnie koło liczy132 członków. Seniorzy chętnie wyjeżdżali na wycieczki, organizowali spotkania integracyjne, pozyskiwali żywność dla potrzebujących. Każde z działań zostało uwiecznione w kronice, starannie prowadzonej przez samego prezesa.

To nasz prezes jest motorem napędowym całej organizacji. Trzyma nas twardą ręką i wszystko ma gotowe na za pięć dwunasta – wtrąca Lidia Bar, członkini koła.

   Przez wszystkie lata działalności Klub skutecznie integrował i aktywizował miejscową społeczność. Jubileusz z okazji 10-lecia działalności był doskonałą okazją, by wspólnie świętować, wspominać, ile przez ten czas udało się zrealizować oraz snuć plany na kolejne lata. Emeryci świętowali 6 października w Domu Strażaka w Sieteszy. W uroczystości udział wzięli m.in. burmistrz Jacek Sołek, prezes Zarządu Rejonowego PZERiI Tadeusz Bącal, ks. proboszcz Grzegorz Garbacz, radni Dariusz Dudek i Sławomir Dziuk, sołtys Józef Sobal, dyrektor szkoły Marta Sobala-Wilk i wielu innych. Były kwiaty, podziękowania i życzenia dalszej owocnej pracy w kole. W uznaniu wybitnych zasług dla związku, członkowie zarządu Stanisław Miara, Lidia Bar, Halina Sobal i Urszula Dusza otrzymali od Zarządu Głównego PZERiI Złote Odznaki Honorowe, a długoletni członkowie pamiątkowe dyplomy. Uroczystość była okazją do uhonorowania pracy emerytów świętującej jubileusz 60 lat małżeństwa – Janiny i Mariana Jawniaków oraz obchodzącej 70 urodziny Marii Ogryzek.

   Wydarzenie uświetnił występ młodzieży z SP w Sieteszy z programem dla emerytów oraz występ członkini koła – lokalnej poetki Marii Wiglusz. Jubileuszowi towarzyszyła wystawa prac plastycznych Reginy Trojnar, również członkini koła.

Dopiero na emeryturze mamy czas na realizację swoich pasji. Cieszymy się, że w kole możemy się spełniać – kończą emeryci.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane