Od lat ratują zabytki

Autor: ek 09.11.2018 Nr: 45/2018
Kwesta na Starym Cmentarzu.
Kwesta na Starym Cmentarzu.

1 listopada w całej Polsce przed bramami cmentarzy spotkać można było wolontariuszy, którzy zbierali datki na ratowanie zabytków. Nie inaczej było w Jarosławiu i Przeworsku.

W Jarosławiu akcja na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków jarosławskiej nekropolii oraz polskiego cmentarza w Jaworowie na Ukrainie, odbyła się po raz dwudziesty szósty. Zorganizował ją Komitet Społeczny na Rzecz Ratowania Zabytków Starych Cmentarzy Polskich działający przy Szkole Podstawowej nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza. Wzięło w niej udział wielu ludzi dobrego serca. Wśród kwestujących nie zabrakło przedstawicieli władz miasta, powiatu, członków Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej Oddział w Jaworowie na Ukrainie oraz uczniów z SP nr 11 pod opieką nauczycieli, pracowników oraz studentów PWSTE w Jarosławiu, w tym studentów obcokrajowców, przebywających w jarosławskiej uczelni w ramach programu Erasmus +. Akcję wsparli również byli i obecni radni, członkowie Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia oraz przedstawicielki Związku Harcerstwa Polskiego.

   Podczas tegorocznej kwesty zorganizowanej w dniu 1 listopada u bram Starego Cmentarza w Jarosławiu udało się zebrać kwotę 9 057 złotych.

 

Przeworsk

Harcerze i harcerki z Kresów w dniu Wszystkich Świętych 1 listopada, kwestowali w ramach akcji „Ratujmy nagrobki”. Inicjatywa została podjęta już po raz dziewiąty i po raz kolejny ze znakomitym wynikiem. Dzięki hojności ofiarodawców, w ciągu kilku lat wypiękniało już kilkanaście nagrobków i pomników nagrobnych Starego Cmentarza przy ul. Tysiąclecia. W tym roku harcerzom i wolontariuszom udało się zebrać 6 880  zł. W zeszłym roku była to kwota 5 338 zł.

   Inicjatorzy kwesty planują, aby zebrana kwota została przeznaczona na renowację nagrobków patriotów w służbie Niepodległej. Osobą odpowiedzialną i pomysłodawczynią akcji, była phm Agnieszka Bernacka, natomiast organizatorem Stowarzyszenie Sympatyków Szkoły Podstawowej nr 2 im. Hugona Kołłątaja w Przeworsku.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane