Nowoczesność zawitała na powiatową sesję

Autor: erka 09.11.2018 Nr: 45/2018
Radny Wiesław Strzępek próbuje zmusić pilota do współpracy. Koledzy mu dopingują.
Radny Wiesław Strzępek próbuje zmusić pilota do współpracy. Koledzy mu dopingują.

Kto za, ręka do góry i zielony przycisk. Kto przeciw, ręka do góry i czerwony. Wstrzymujący się przyciskali żółty. System wspomagania głosowania został uruchomiony na zwołanej już po wyborach ostatniej w mijającej kadencji sesja Rady Powiatu Jarosławskiego. Kamery też patrzyły na radnych, tylko nie było pewności, czy są włączone.

Obrady nowej rady powiatu będą już transmitowane i utrwalane oraz udostępniane na stronach internetowych. Podobnie będzie z wynikami głosowań. Imienna informacja o tym, jak każdy radny zagłosował będzie również upubliczniana.

Elektroniczny system zliczający głosy i pokazujący imiennie kto był za, a kto przeciw został wykorzystany na ostatniej sesji "starej" Rady Powiatu Jarosławskiego zwołanej we wtorek, 30 października. Testowany był wcześniej, ale pierwsze podejście wywołało trochę rozbawienia spowodowanego obsługą urządzeń przydzielonych każdemu z radnych. Przy każdym głosowaniu trafiał się co najmniej jeden radny, którego głos przekazany do systemu nie był odczytywany i wynik głosowania liczony ręcznie nie zgadzał się z tym, co pokazało urządzenie zbierające. Było tak, że przewodniczący rady prosił o podniesienie ręki i naciśnięcie zielonego przycisku przez głosujących za uchwałą. Ręce podnieśli wszyscy. Nikt się nie wstrzymał, mimo to system pokazał, że jednomyślności nie było.  

Poza tymi drobnymi, rozbawiającymi, ale szybko usuwalnymi niedociągnięciami działanie systemu powinno przynieść uporządkowanie obrad oraz bezpośrednie przekazanie mieszkańcom ich wyników. Usprawnieniu pracy rady przez wprowadzenie elektronicznego podliczania towarzyszyła większa ilość osób z obsługi rady czuwających nad sesją.

Dzięki udogodnieniom pokazywana jest na bieżąco ilość radnych obecnych na sesji i wyniki ich głosowania. Wyświetlane są też projekty uchwał oraz inne dokumenty nad którymi pracuje rada.

Radni kontynuujący swój mandat w nadchodzącej kadencji już przeszli swój chrzest z elektronicznym wspomaganiem. Nowi będą musieli się z nim zapoznać.

Komentarze
Popularne
Komentowane