Umowa koalicyjna nie przetrwała. Nowym starostą został Bogusław Urban

Autor: 30.11.2018 Nr: 48/2018
Pierwsza sesja w powiecie przeworskim. Nowo wybranym starostą został Bogusław Urban (na zdj. drugi z lewej).
Pierwsza sesja w powiecie przeworskim. Nowo wybranym starostą został Bogusław Urban (na zdj. drugi z lewej).

Wypracowany układ koalicyjny mający zagwarantować władzę w powiecie radnym z trzech komitetów, legł w gruzach. Już na pierwszej sesji 20 listopada z umowy wyłamali się Tadeusz Kiełbowicz i Jerzy Mazur. Pierwszy został przewodniczącym rady, drugi – wicestarostą. Na starostę wybrano Bogusława Urbana.

Koalicja utworzyła się, ale od początku przeżywała raczej trudne chwile. Ostatecznie trzy komitety połączyły siły – KWW Razem dla Powiatu i KWW Nasz Samorządny Powiat – działając wspólnie jako Koalicja Wyborcza Razem dla Powiatu, a także trzeci komitet – KW PSL. Dokument podpisany 30 października br. gwarantował koalicyjną większość – Koalicji Wyborczej Razem dla Powiatu (6 mandatów) i Komitetowi Wyborczemu Polskiego Stronnictwa Ludowego (5 mandatów) nad Komitetem Wyborczym Prawa i Sprawiedliwości (8 mandatów).

W umowie po stronie Koalicji Wyborczej Razem dla Powiatu podpisali się: Bogdan Sebzda, Krzysztof Bartuś, Jerzy Mazur, Janusz Owsiak, Tadeusz Kiełbowicz, Tomasz Syk oraz radni z KW PSL Zbigniew Kiszka, Zdzisław Doskocz, Wiesław Kubicki, Józef Więcław i Marcin Fujarowicz. Umowę złamało dwóch radnych – J. Mazur (KWW Nasz Samorządny Powiat) i T. Kiełbowicz (KWW Razem dla Powiatu), popierając Prawo i Sprawiedliwość. T. Kiełbowicz został przewodniczącym Rady Powiatu Przeworskiego – otrzymał 12 głosów za i 7 przeciw. J. Mazur zaś został wybrany na wicestarostę Powiatu Przeworskiego i otrzymał 12 głosów za oraz 6 przeciw.

 

Zdrada?

Dwóm radnym zarzuca się złamanie umowy i zdradę kolegów. Bo nie tak się umawiali.

Zdaniem T. Kiełbowicza umowa była wstępna i miała wyciszyć gorącą atmosferę.

Decyzję podjąłem dla dobra powiatu, ponieważ dotychczasowe zarządzanie nie podobało mi się i nie mnie jednemu – tłumaczy T. Kiełbowicz. – Wiem, że odzew jest duży, ale nie brakuje głosów pozytywnych – że wreszcie coś pękło, że w końcu coś się zmieni – dodaje.

Okazuje się, że tak naprawdę, to do końca nie było nic wiadomo. Rozmowy w kuluarach trwały do ostatnich chwil przed sesją. Z liczby oddanych głosów za poparciem starosty, wicestarosty czy przewodniczącego wynika , że za tymi nazwiskami głosował ktoś jeszcze „z układu”.

 

Nowy starosta i zarząd

Nowym starostą przeworskim został Bogusław Urban (PiS), który otrzymał 11głosów. Pokonał Jerzego Owsiaka (KWW Razem dla Powiatu), który dostał 8 głosów. Wiceprzewodniczącymi Rady Powiatu zostali Paweł Tworek (PiS) – na 14 głosów ważnych otrzymał 10 za i 4 przeciw oraz Zenon Koper (PiS) – na 15 głosów ważnych, 12 za i 3 przeciw. Trzeci kandydat Tomasz Syk (KWW Razem dla Powiatu) otrzymał 9 głosów za.

   W skład Zarządu Powiatu Przeworskiego weszli: Agnieszka Bukowa-Jedynak (PiS) – 19 głosów ważnych, 13 za i 6 przeciw, Wiesław Bukowski (PiS) – 19 głosów ważnych, 12 za i 7 przeciw oraz Jacek Kierepka (PiS) –19 głosów ważnych w tym 13 za i 6 przeciw.

 

Tomasz Syk rezygnuje ze stanowiska dyrektora Muzeum

W związku ze zdobyciem przez Tomasza Syka mandatu radnego, złożył on rezygnację z funkcji dyrektora Muzeum w Przeworsku Zespołu Pałacowo-Parkowego (będącego jednostką powiatową), którą pełnił 5 lat. Prawo zabrania w tym przypadku pełnienia obu funkcji jednocześnie.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane