Poprawią atmosferę w gminie

Autor: erka 30.11.2018 Nr: 48/2018
We wtorek, 21 listopada, Witold Szajny złożył przyrzeczenie i objął obowiązki wójta gm. Rokietnica.
We wtorek, 21 listopada, Witold Szajny złożył przyrzeczenie i objął obowiązki wójta gm. Rokietnica.

- Atmosfera w gminie zostanie poprawiona. Zaczynamy erę bez hipokryzji, podjazdów i niepotrzebnych skojarzeń. Stawiamy na otwartość i służbę lokalnemu społeczeństwu - zapewniał Edward Jakubas, przewodniczący Rady Gminy Rokietnica. - Czeka nas wiele wyzwań. Jestem otwarty na współpracę i liczę, że będziemy działać razem. Wtedy uda się nam stworzyć dobry i sprawnie działający samorząd - dodawał Witold Szajny, nowy wójt gminy Rokietnica.

Pierwsza sesja nowej kadencji odbyła się w gm. Rokietnica w środę, 21 listopada. Inauguracyjne posiedzenie rady było poświęcone wyborowi przewodniczącego oraz złożeniu ślubowania przez radnych i wójta. Przewodnicząca Gminnej Komisji Wyborczej wręczyła też zaświadczenia o wyborze, będące potwierdzeniem wyniku wyborów.

Rokietnica jest jedną z trzech gmin w powiecie jarosławskim, w których zaszły radykalne zmiany w samorządzie. Wyborcy zdecydowali, że będzie ich reprezentował nowy wójt, a z piętnastu radnych poprzedniej kadencji zostawili tylko pięciu. Podobnie jest w gm. Chłopice sąsiadującej z gm. Rokietnica. Nowy burmistrz jest też w gminie miejskiej Radymno, ale tam na zmianę miał wpływ fakt, że urzędujący wcześniej włodarz nie ubiegał się o reelekcję. 

 

Sesja w Rokietnicy pokazała, że przed radnymi i wójtem jest sporo pracy. Obserwując jej przebieg można było odnieść wrażenie, że w gminie kończy się pewien okres, a nowy dopiero czeka na rozpoczęcie. Jak informowano sesja nie była nagrywana i transmitowana ze względów technicznych, choć nowe przepisy tego wymagają. Przewodniczącego wybierano w tajnym głosowaniu, ale nie zabezpieczono kabiny, a rolę urny pełnił karton po ryzie papieru. 

Szefem rady został Edward Jakubas, który otrzymał 12 głosów. Na jego konkurenta głosowało 3 radnych. - Jeśli funkcję, którą mi powierzyliście, będę pełnił niesprawnie lub nieetycznie to sam zrezygnuję - zapewniał przewodniczący zapewniając, że zachowa obiektywność, a sesje poprowadzi sprawnie.

Zaraz po sesji odbyło się nieoficjalne spotkanie radnych poświęcone zaplanowaniu prac na najbliższy tydzień. Chodzi m.in. o przygotowanie zmian w statucie gminy, opracowanie strategii i przejrzenie projektu budżetu.

Nowi radni zdecydowali, że biorą się do pracy z marszu. Kolejną sesję zwołają jeszcze w listopadzie. Liczą wspólnie z wójtem, że uda im się w miarę szybko ustabilizować najważniejsze sprawy.

W nowej kadencji gm. Rokietnica będą rządzić sami mężczyźni. Tak zdecydowali wyborcy.

Komentarze
Popularne