Ratownicy nagrali teledysk, gdzie uczą pierwszej pomocy

Autor: 30.11.2018 Nr: 48/2018
Ratownicy medyczni z Przeworska stworzyli cover zatytułowany „Serce piko” do piosenki Luisa Fonsi, w którym uczą zasad udzielania pierwszej pomocy. Klip stał się hitem w sieci.
Ratownicy medyczni z Przeworska stworzyli cover zatytułowany „Serce piko” do piosenki Luisa Fonsi, w którym uczą zasad udzielania pierwszej pomocy. Klip stał się hitem w sieci.
Fot. zbiory M. Mokrzyckiego

Piosenkę „Despacito” Luisa Fonsi, która osiągnęła rekordy popularności, postanowili wykorzystać ratownicy medyczni z Przeworska i stworzyli cover zatytułowany „Serce piko”, w którym uczą zasad udzielania pierwszej pomocy. W sieci obejrzało go już prawie pół miliona internautów!

Na pomysł stworzenia niekonwencjonalnej, muzycznej ściągawki, jak udzielać pierwszej pomocy wpadł Mateusz Mokrzycki – ratownik z Pogotowia Ratunkowego „Falck Medycyna” w Przeworsku i jego przyjaciel – ratownik medyczny z Rzeszowa  Dawid Żak.

Pomysł zrodził się w akademiku, podczas jednego ze spotkań. „Despacito” grano w radiu namiętnie, wszyscy to nucili i w pewnym momencie Dawid zaśpiewał „Serce piko”, a ja się tak wsłuchałem i...również zanuciłem kilka razy. Pomyślałem wtedy – no genialnie to brzmi! Postanowiłem iść za ciosem w kierunku tekstu i muzyki, by stworzyć cały klip – opowiada Mateusz Mokrzycki, ratownik i jednocześnie lider grupy „Passio” z Rzeszowa, która zajmuje się m.in. profesjonalnymi szkoleniami z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Pomysł wydał się interesujący, bo łatwa melodia szybko wpada w ucho, daje się zapamiętać bardziej, niż fachowe wykłady o tej samej tematyce i automatycznie może trafić do wielu osób.

– Chcieliśmy zrobić jakieś „wow”, coś, co będzie się cieszyło popularnością, a jednocześnie zwiększy świadomość w zakresie udzielania pierwszej pomocy, spowoduje, że w sytuacji zagrożenia życia ludzie nie będą się bali reagować i natychmiast podejmą działania ratownicze – wyjaśnia ratownik.

Tekst napisał jego przyjaciel, Krzysztof Socha – polonista i kabareciarz. Natrudził się mocno, bo słowa latynoskie musiał zastąpić polskimi i to tak, by przemycić do tekstu zasady udzielania pierwszej pomocy i jednocześnie wpasować się w linię melodyczną. Tomasz Micek, również ratownik medyczny „Falcka” i muzyk z zamiłowania, zajął się dźwiękiem, wokalem i tworzeniem teledysku. To jego głos przede wszystkim słychać w piosence. Włączyli się przyjaciele. I w ten sposób w jeden rok powstał klip, w którym wybrzmiewają słowa: „Serce piko, a gdy nie piko, nie mów «wisi mi to». Tu nie wypada stawać incognito. Bo w twych rękach życie cudze jest – capito?!”.  Ekipa nagrała go na bulwarach w Rzeszowie. Teledysk można obejrzeć na YouTube.

   Obawy, że pomysłodawcy wychodzą z coverem zbyt późno – bo piosenka jest bardzo znana i może już irytować – był niepotrzebny. „Serce piko” pokochały tysiące internautów. Okazało się to na tyle budujące, że ratownicy myślą o kolejnych coverach o tematyce edukacyjnej.

Wielkie brawa dla nich!

 

Komentarze
Popularne
Komentowane