Niepodległościowe rogaliki

Autor: erka 14.12.2018 Nr: 50/2018
Przechodnie zapamiętają narodowe święto również dzięki posmakowaniu rogalików.
Przechodnie zapamiętają narodowe święto również dzięki posmakowaniu rogalików.
Fot. ZSSChiO

Społeczność Zespołu Szkół Spożywczych, Chemicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu pokazała, że świętowanie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości może trwać długo i mieć bardzo różny charakter. Wśród wielu wydarzeń, które organizowano od września były m.in. uroczystości z udziałem artystów operowych oraz częstowanie przechodniów „niepodległościowymi rogalikami” przygotowanymi w szkolnej pracowni cukierniczej.

- Celem tych działań było upamiętnienie setnych urodzin naszej Ojczyzny, rozwój zainteresowań historycznych wśród młodzieży i mieszkańców miasta Jarosławia oraz kształtowanie ich postaw patriotycznych - zaznaczają nauczycielki historii Bernadetta Chrzan i Bożena Wojciechowska, koordynatorki całości wydarzeń w które zaangażowani byli wszyscy nauczyciele i uczniowie ZSSChiO. Część imprez z bogatego programu realizowanego przez społeczność jarosławskiego "spożywczaka" objął patronatem starosta jarosławski, a w wielu uczestniczyli także mieszkańcy i reprezentanci lokalnych władz.

 Wydarzeniem o szczególnym charakterze była akcja pamięci „Zasłużeni dla Ziemi Jarosławskiej” zorganizowana w ramach „Jarosławskie dla Niepodległej”. Młodzież i nauczyciele ZSSChiO na przełomie października i listopada 2018 r. oczyszczali mogiły, zapalali znicze z napisem „Jarosławskie dla Niepodległej” oraz umieszczali pamiątkowe tabliczki na grobach zmarłych pochowanych na jarosławskich cmentarzach. Akcją objęto stu zmarłych działających dla ziemi jarosławskiejw latach 1863-1938. Akcję zakończyła uroczysta msza św. w ich intencji. Był też pochód ulicami Jarosławia z hymnem i pocztami sztandarowymi i złożenie kwiatów pod pomnikiem Inwalidów Wojennych. Dużym zainteresowaniem marsz na orientację „Śladami Niepodległości”. W wydarzeniu objętym patronatem Starosty Jarosławskiego, Marszałka Województwa Podkarpackiego i Muzeum Kamienica Orsettich w Jarosławiu uczestniczyło 16 drużyn reprezentujących jarosławskie szkoły i starostwo. Odśpiewanie polskiego hymnu poprzedził konkurs na najciekawszy strój prezentujący barwy narodowe, a VIII edycję Szkolnego Konkursu Piosenki i Pieśni Niepodległościowej uświetnili artyści z Opery Krakowskiej.

Uczniowie wyszli też na ulice miasta, by pokazać w czym są naprawdę dobrzy. Przez trzy dni poprzedzające Narodowe Święto Niepodległości częstowali przechodniów przygotowanymi w szkolnych  pracowniach gastronomicznych i cukierniczych wyrobami nawiązującymi do tradycji i symboli narodowych.

Komentarze
Popularne
Komentowane