XIX-wieczne meble odzyskały dawny blask

Autor: 04.01.2019 Nr: 1/2019
Meble z początku XIX w. odzyskały dawny blask. O realizacji tych prac opowiedział konserwator Filip Sołtys (w środku).
Meble z początku XIX w. odzyskały dawny blask. O realizacji tych prac opowiedział konserwator Filip Sołtys (w środku).

XIX-wieczne meble z Pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu, będącego oddziałem Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich, w niespełna pół roku odzyskały dawny blask. Konserwacji poddano pierwszą część kompletu – dwie kanapy, trzy fotele oraz stół, znajdujące się w sali rotundowej i salonie „słonecznikowym”.

Założenia projektu, etapy przeprowadzonych działań oraz efekty prac konserwatorskich omówione zostały podczas konferencji prasowej 20 grudnia.

Poddany konserwacji komplet mebli wykonany był prawdopodobnie w jednym z europejskich ośrodków meblarskich i wchodził w skład pierwszego wyposażenia pałacu – podkreślał wysoką klasę wykonania Łukasz Zagrobelny, dyrektor Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich.

   Wystrój wnętrza pokazuje modę późnego klasycyzmu, kiedy zarzecka rezydencja przeżywała złoty okres. Świadczy jednakowoż o guście i majętności właścicieli.

Dokładnie takie meble, w takim kolorze i specjalnie do tej sali wymarzyła sobie Magdalena z Dzieduszyckich Morska – opowiadała starszy kustosz Muzeum Krystyna Kieferling. – Dziś oglądamy niemal wierną kopię tego, co było na początku pałacu.

   Prace konserwatorskie zostały podzielone na dwa nurty. Pierwszym założeniem było przywrócenie właściwości fizycznych i estetycznych samych konstrukcji drewnianych, drugim, próba i podjęcie rekonstrukcji draperii i tapicerek z 1836 roku. O tych pracach opowiedział Filip Sołtys z pracowni konserwatorskiej z Rzeszowa. Udało się je wykonać dzięki staraniom Muzeum oraz środkom finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzącym z Funduszu Promocji Kultury.

 

Jak dziś zabezpieczać meble przed drewnojadami? Konserwator Filip Sołtys:

Jednym z technicznych szkodników drewna jest najczęściej kołatek – chrząszcz, którego larwa żeruje w drewnie. Są popularne środki dostępne w marketach budowlanych, które można aplikować za pomocą tzw. iniekcji, mówiąc potocznie załadować strzykawkę i aplikować w każdą dziurkę, która się pojawi. Najlepiej jeszcze cały mebel przemalować pędzlem, aby przesączyć strukturę drewna tymże środkiem biobójczym i zawinąć w folię na okres około 1 miesiąca. Później odwinąć na 2-3 tygodnie, żeby środek zupełnie odparował.

Komentarze
Popularne