Nie tylko kierowców zaskoczył atak zimy

Autor: ek 11.01.2019 Nr: 2/2019
Intensywne opady śniegu sprawiły, że wiele dróg było porytych śniegiem.
Intensywne opady śniegu sprawiły, że wiele dróg było porytych śniegiem.

Zimowa aura utrzymuje się już od kilku dni, dlatego też nie obyło się bez zdarzeń spowodowanych przez śliską nawierzchnię.

Intensywne opady śniegu spowodowały, że na drogach zrobiło się ślisko i niebezpiecznie. Samochody w rowach i na lawetach można było spotkać nie tylko na naszych terenach, ale i w całej Polsce. Jedna z takich sytuacji miała miejsce w piątkowe przedpołudnie na drodze powiatowej Pruchnik – Kramarzówka – Helusz. Na odcinku Kramarzówka – Helusz przejazd utrudniał wywrócony TIR. Płynność ruchu została przywrócona dopiero po kilku godzinach.

   Zdecydowana większość kierowców w związku z pogorszeniem się warunków na drodze znacznie zwolniła, ograniczając prędkość do minimum, choć nie brakowało i takich, którzy przecenili swoje umiejętności.

   Skutki zimy na wszystkich drogach naszego powiatu próbowały zniwelować pługi i piaskarki. Śnieg jednak ciągle pada, co powoduje, że lokalne drogi nadal pozostawały niebezpiecznie śliskie.

   Służby apelują o rozwagę, tym bardziej, że z zapowiedzi synoptyków wynika, że to nie koniec zimy.

 

Zasypane są nie tylko drogi, ale i chodniki

W trakcie zimy niebezpieczeństwo stwarzają także nieodśnieżone chodniki. Nie każdy z właścicieli domów pamięta o obowiązku, który nakładają zapisy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Za część chodników odpowiada również miasto, do którego należy odśnieżanie chodników przyległych do części dróg miejskich i posesji będących własnością Gminy Miejskiej Jarosław. Za utrzymanie chodników przy drogach powiatowych odpowiada Powiatowy Zarząd Dróg, zaś za utrzymanie dróg wojewódzkich – Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich. Tak więc, wcale nie takie proste jest określenie, kto nie wywiązał się ze swoich obowiązków.

 

Gdzie na skargę?

Przypadki zaniedbań można zgłaszać Straży Miejskiej w Jarosławiu, która każdego roku odbiera sygnały o tego typu sytuacjach.

   Warto także przypomnieć, że w przypadku poślizgnięcia się, bądź upadku na nieodśnieżonej nawierzchni poszkodowany ma prawo żądać od właściciela posesji stosownego odszkodowania.

Komentarze
Popularne