Muzykują ponad siedem dekad

Autor: 18.01.2019 Nr: 3/2019
Orkiestra Dęta OSP z Sieteszy w gminie Kańczuga zakończyła 75 rok swojej działalności.
Orkiestra Dęta OSP z Sieteszy w gminie Kańczuga zakończyła 75 rok swojej działalności.
Fot. Zbiory Orkiestry

Orkiestra Dęta OSP w Sieteszy 25 grudnia 2018 r. uczestniczyła we mszy świętej w miejscowym kościele parafialnym, podczas której wykonała najpiękniejsze polskie kolędy. Swoim udziałem zamknęła okres 75 lat działalności.

„(...)naszym życzeniem jest, by ta orkiestra nowo powstała, była zawsze czynna, grając ku chwale Bożej i ku zadowoleniu wspólnemu...” to fragment wpisu z pierwszej strony kroniki

Orkiestry Dętej w Sieteszy napisany przez  późniejszego księdza Józefa Szlęka – pierwszego nauczyciela i kapelmistrza orkiestry. Życzenie napisane 75 lat wcześniej przez rodaka z Sieteszy jest ciągle spełniane.

   Orkiestra Dęta OSP w Sieteszy powstała w czasie drugiej wojny światowej, jesienią 1942 r., ale swoją działalność zapoczątkowała w święto Bożego Narodzenia 1943 r. w kościele parafialnym w Sieteszy. Pierwszym nauczycielem i kapelmistrzem był jej ówczesny współorganizator, wspomniany Józef Szlęk. Orkiestranci w kolejnych latach działalności dbali o rozwijanie swoich zdolności muzycznych. Zostali też wyposażeni w odpowiednie ubiory. W 1980 r. do orkiestry dołączyły tamburzystki. W 1993 r. dyrygentem orkiestry został dh Dariusz Dudek. Staraniem obecnego kierownika orkiestry i jednocześnie sołtysa wsi dh Józefa Sobala orkiestra w ostatnich latach otrzymała nowe mundury i czapki oraz sprzęt muzyczny pozwalający realizować plenerowe koncerty muzyczne. Odmłodził się także skład orkiestry przez dołączenie do niej absolwentów utworzonej w Kańczudze Szkoły Muzycznej I stopnia.   

   Obecnie orkiestra liczy 33 członków dla których muzyka jest pasją, radością oraz sposobem aktywnego zaangażowania się w życie społeczne. W jej repertuarze są utwory religijne, marsze i utwory koncertowe. Orkiestra Dęta z Sieteszy przez wiele lat występowała na uroczystościach państwowych, kościelnych oraz gminnych i wiejskich wydarzeniach. Zdobywała wiele nagród i wyróżnień w konkursach i przeglądach.

Komentarze
Popularne
Komentowane