Charytatywny Orszak

Autor: TP 18.01.2019 Nr: 3/2019
Charytatywny Orszak

Mieszkańcy Gminy Przeworsk 6 stycznia już po raz drugi uczcili Święto Objawienia Pańskiego, biorąc udział w Orszaku i pokazując, że można połączyć religijną uroczystość z pomocą potrzebującym.

Tuż po godzinie dwunastej, po odmówieniu modlitwy Anioł Pański Mędrcy wyruszyli z trzech różnych kierunków, by spotkać się przy stajence na placu kościoła pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Świętoniowej i złożyć pokłon Dzieciątku.

   Orszak zielony wyruszył z królem Melchiorem z Grzęski. Wraz z królem Baltazarem

w barwach niebieskich wędrowali mieszkańcy Gorliczyny, a za królem Kacprem w Orszaku czerwonym podążali mieszkańcy Świętoniowej. Za jadącymi  konno monarchami, w których wcielili się przedstawiciele Stowarzyszenia  „Miłośników Koni Arabian” z Pawłosiowa  podążali księża, przedstawiciele władz samorządowych, społeczność szkolna, Koła Gospodyń Wiejskich, Ochotnicze Straże Pożarne, Oddziały Turków, schole parafialne, Gminna Orkiestra Dęta z siedzibą w Świętoniowej oraz mieszkańcy naszej gminy i sąsiednich miejscowości.

   Barwne Orszaki dotarły do stajenki z żywymi postaciami i zagrodą ze zwierzętami, gdzie   wszystkich przybyłych przywitał dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Łukasz Mróz. Okolicznościowe przemówienie wygłosił wójt Gminy Przeworsk Daniel Krawiec oraz ks. proboszcz Marian Ruszała, który w swoim wystąpieniu nawiązał do słów J.E. ks. abp Adama Szala – Metropolity Przemyskiego, które skierował do uczestników w liście.

Następnie społeczność Świętoniowej zaprezentowała jasełka, podczas których odegrana została biblijna scena wędrówki Maryi i Józefa do Betlejem oraz pokłonu Trzech Króli. Po nich odprawiona została Msza św. pod przewodnictwem ks. proboszcza Mariana Ruszały w koncelebrze ks. kanonika Józefa Nowaka  oraz  ks. wikariusza Romana Kocaja z parafi Przeworsk-Gorliczyna. Eucharystię uświetnił Chór Veritas z Nowosielec, schola parafialna oraz Gminna Orkiestra Dęta z siedzibą w Świętoniowej.

   Po Mszy Św. Harcerze 1 Przeworskiej Drużyny Harcerzy „Borek” im. św. Franciszka

z Asyżu, Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej od Światełka Betlejemskiego rozpalili ognisko, przy którym odbyło się wspólne kolędowanie.

   Podczas Orszaku harcerze przeprowadzili zbiórkę pieniędzy „Podaruj dzieciom wakacje”, z której dochód zostanie przekazany na dofinansowanie wakacyjnych wyjazdów dzieci i młodzieży z ubogich rodzin.

Na wszystkich uczestników czekała gorąca herbata oraz wojskowa grochówka.

Komentarze
Popularne