20 lat wspólnego kolędowania

Autor: ek 18.01.2019 Nr: 3/2019
20 lat wspólnego kolędowania

W ostatnią niedzielę, 13 stycznia w Zespole Szkół w Pawłosiowie odbył się XX Regionalny Przegląd Grup Śpiewaczych. Wydarzenie od lat pielęgnuje tradycje bożonarodzeniowe gromadząc miłośników kolęd i pastorałek z całego regionu.

Tradycyjnie przegląd rozpoczęła uroczysta Msza św. w Kościele parafialnym w Pawłosiowie. Następnie uczestnicy spotkania przeszli do budynku szkoły, gdzie odbyły się prezentacje konkursowe. Wszystkich obecnych powitał Mariusz Reń, wójt gminy Pawłosiów.

   W tegorocznym przeglądzie wzięło udział 19 grup śpiewaczych z czterech powiatów: jarosławskiego, lubaczowskiego, przemyskiego i przeworskiego. Komisja artystyczna w składzie Jolanta Danak-Gajda, Katarzyna Ignas oraz Bartosz Gałązka przyznali następujące nagrody i wyróżnienia. Ze względu na bardzo wysoki i wyrównany poziom, komisja w tym roku postanowiła nie przyznawać Nagrody Grand Prix. I nagrodę ufundowaną przez Centrum Kulturalne w Przemyślu oraz nagrodę rzeczową ufundowana przez Starostwo Powiatowe w Jarosławiu otrzymał Zespół Śpiewaczy „Stokrotki” z Cewkowa. II nagroda ufundowana przez Parafię Rzymskokatolicką w Pawłosiowie oraz nagroda rzeczowa ufundowana przez Starostwo Powiatowe w Jarosławiu trafiła do Zespołu Śpiewaczego z Pawłosiowa.

   III nagroda ufundowana przez Gminny Ośrodek Kultury w Pawłosiowie oraz nagroda rzeczowa ufundowana przez Starostwo Powiatowe w Jarosławiu powędrowała do Zespołu Śpiewaczego „Grzęszczanie” z Grzęski. Zaś drugą III nagrodę ufundowaną przez Wójta Gminy Pawłosiów oraz nagrodę rzeczową przekazaną przez Starostwo Powiatowe w Jarosławiu odebrał Zespół Śpiewaczy „Studzieńczanki” ze Studziana.

 

W przeglądzie przyznano sześć wyróżnień I stopnia.

Dla Zespołu Śpiewaczego przy KGW Ujezna za przypomnienie dawnych kolęd kościelnych dziś nie śpiewanych (nagroda ufundowana przez Wójta Gminy Pawłosiów), Zespołu Śpiewaczego „Cantus” z Gorliczyny za gorliczyńską tradycyjną kolędę dla dziewcząt i cenną kantyczkową kolędę „Weselcie się ludzie” (nagroda ufundowana przez Wójta Gminy Pawłosiów), Zespołu Śpiewaczego „Krasiczanki” z Krasiczyna za autentyczny repertuar z Krasiczyna (nagroda ufundowana przez Sołtysa Wsi Pawłosiów), Zespołu Śpiewaczego „Porębianki” z Drohobyczki za autentyczną miejscową melodię kolędy „My tez pastuszkowie” (nagroda ufundowana przez Centrum Kulturalne w Przemyślu), Zespołu Śpiewaczego „Wyszatyczanie” z Wyszatyc za miejscowy wariant kolędy o cudzie w Kanie Galilejskiej (nagroda ufundowana przez Centrum Kulturalne w Przemyślu) oraz  Zespołu Śpiewaczego z Maćkówki za lokalny kompletny wariant kolędy „Z tamtej strony dwora” (nagroda ufundowana przez Centrum Kulturalne w Przemyślu).

 

Ponadto przyznano dziewięć wyróżnień II stopnia.

Otrzymał je: Zespół Śpiewaczy „Wierzbianie” za dobór kolęd patriotycznych (nagroda ufundowana przez Centrum Kulturalne w Przemyślu), Zespół Śpiewaczy „Dzikowianie” ze Starego Dzikowa za emocjonalną narrację kolędy „Najświętsza Panienka gdy porodzić miała” (nagroda ufundowana przez Centrum Kulturalne w Przemyślu), Zespół Śpiewaczy „Gacanki” z Gaci za staranne wykonanie kolędy kantyczkowej i gackie śpiewano-mówione życzenia noworoczne (nagroda ufundowana przez Centrum Kulturalne w Przemyślu i Gminny Ośrodek Kultury w Pawłosiowie), Zespół Śpiewaczy „Dębowianie” z Dębowa za kolędy kantyczkowe (nagroda ufundowana przez Wójta Gminy Pawłosiów), Zespół Śpiewaczy „Biesiada” z Tuczemp za wierne oddanie stylu wykonawczego „Ach witajże pożądana Perło droga”(nagroda ufundowana przez Wójta Gminy Pawłosiów), Zespół Śpiewaczy z Rożniatowa za kolędę o patriotycznej wymowie (nagroda ufundowana przez Wójta Gminy Pawłosiów), Zespół Śpiewaczy z Kisielowa za staranne wykonanie kolęd kantyczkowych (nagroda ufundowana przez Parafię Rzymskokatolicką w Pawłosiowie), a także Zespół Śpiewaczy z Wiązownicy za kolędę patriotyczną w miejscowej szacie muzycznej (nagroda ufundowana przez Parafię Rzymskokatolicką w Pawłosiowie.

 

Wydarzenie pokazuje piękno tradycji kolędniczych, sięgających do dawnych regionalnych tekstów kolęd, pastorałek i kantyczek, na co zwraca uwagę gospodarz gminy.

– Przez dwie dekady na ziemi pawłosiowskiej rozbrzmiewają kolędy podkreślając rangę wyjątkowego czasu. Żywię nadzieję, że ta tradycja będzie kontynuowana i Regionalny Przegląd Grup Śpiewaczych prezentujących tak bardzo związane z naszą kulturą kolędy i pastorałki doczeka się kolejnych jubileuszy. Przegląd to pełne wdzięku i niosące wiele wartości spotkanie, w którym uczestniczy kilkaset osób. Wydarzenie otwarte dla wszystkich i do całej społeczności skierowane – podsumowuje Mariusz Reń, wójt gminy Pawłosiów.

   Organizatorami przeglądu są: Centrum Kulturalne w Przemyślu, Wójt Gminy Pawłosiów, Stowarzyszenie Folklorystyczne „Pawłosiowianie” w Pawłosiowie, Parafia Rzymskokatolicka w Pawłosiowie oraz Gminny Ośrodek Kultury  w Pawłosiowie.

   Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Tadeusz Chrzan, starosta jarosławski.

 

 

 

 

 

Komentarze
Popularne
Komentowane