Dziennikarskie wariacje w bibliotece

Autor: 25.01.2019 Nr: 4/2019
W czasie trwania projektu powstało wiele ciekawych prac. Wiedza zdobyta na warsztatach przyda się młodzieży także w przyszłości.
W czasie trwania projektu powstało wiele ciekawych prac. Wiedza zdobyta na warsztatach przyda się młodzieży także w przyszłości.
Fot. org.

W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Kańczudze jeszcze w ub. roku odbyło się podsumowanie projektu pt. „Dziennikarskie wariacje w bibliotece”. Jego celem było wyrównanie szans młodzieży z małych miejscowości na rozwój zainteresowań związanych z dziennikarstwem i fotografią.

Podczas realizacji projektu w siedmiu szkołach z terenu miasta i gminy Kańczuga zostały powołane Szkolne Grupy Redakcyjne, których członkowie uczestniczyli w warsztatach dziennikarskich i fotograficznych. Warsztaty dziennikarskie poprowadził Jerzy Fąfara – pisarz i wydawca książek, natomiast warsztaty fotograficzne przeprowadziła Anna Śmiałek, wieloletni pracownik zakładu fotograficznego. Łącznie wzięło w nich udział 50 uczniów z klas ósmych szkoły podstawowej i klas trzecich gimnazjów. Aby zachęcić młodzież do sprawdzenia nabytych umiejętności został ogłoszony konkurs „Niepodległa w mojej małej ojczyźnie”. Uczestnicy mogli składać prace w dwóch kategoriach: Fotografia z wydarzenia lub miejsca upamiętniającego odzyskanie przez Polską niepodległości bądź praca pisemna z formie reportażu lub notatki prasowej.

   Autorką najlepszego tekstu została Paulina Smolak z Gimnazjum w Sieteszy, II m-ce zajęła Wiktoria Telega z Gimnazjum w Kańczudze i III m-ce Magdalena Ryś z SP w Rączynie. W kategorii najlepsza fotografia I m-ce zajął Hubert Przegocki z Gimnazjum w Kańczudze, II m-ce Hubert Zyz z SP w Kańczudze i III m-ce Martyna Albert z Gimnazjum w Siedleczce.

   Projekt był finansowany ze środków Fundacji Fundusz Lokalny w Leżajsku w ramach programu „Działaj Lokalnie”, która wspierana jest przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności oraz przez Akademię Filantropii w Polsce.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane