Ferie na poligonie

Autor: erka 01.02.2019 Nr: 5/2019
Tak może wyglądać pamiątkowe zdjęcie z zimowych ferii.
Tak może wyglądać pamiątkowe zdjęcie z zimowych ferii.

Jesteś uczniem lub studentem i chciałbyś spędzić ferie zimowe ciekawie i inaczej niż wszyscy. Jest okazja, by międzysemestralny odpoczynek spędzić na poligonie. Wystarczy mieć ukończone 18 lat. Chętni mogą się zgłaszać do Wojskowej Komendy Uzupełnień. 

- Włożyć mundur, uzbroić się w cierpliwość, wytrwałość i zapał, a przy tym sprawdzić swoje możliwości i zdobyć nowe umiejętności. Dokładnie takie założenia nam przyświecają. Chcemy wyjść do młodych ludzi, którzy nie mogą sobie pozwolić na wstąpienie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej, ze względu na organizowanie tzw. "szesnastek" w czasie trwania roku szkolnego i akademickiego. Pomysł na szkolenie podstawowe podczas ferii to złoty środek - do udziału w projekcie „Ferie z WOT” zachęca por. Witold Sura z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego.

 

Pierwsze szkolenie na Podkarpaciu w ramach projektu rozpocznie się już 9 lutego 2019 r., a zakończy 24 lutego uroczystą przysięgą. Czasu na zgłoszenie jest już w zasadzie niewiele. Kandydaci będą kierowani na badania psychologiczne i wojskowe komisje lekarskie. Dzięki temu projektowi uczniowie i studenci bezkolizyjnie odbędą 16-to dniowe szkolenie podstawowe, które zostanie zakończone uroczystą przysięgą wojskową.

 

Terytorialsi z podkarpackiej brygady już zaznaczyli swoją obecność w regionie. Na koniec minionego roku służyło w niej blisko 3,5 tysiąca żołnierzy zawodowych i ochotników w czterech batalionach. W Jarosławiu stacjonuje 34. Batalion Piechoty Lekkiej WOT. Żołnierzy z tego batalionu można było spotkać w kwietniu ubiegłego roku na ćwiczeniach kryzysowych w Wiązownicy organizowanych wspólnie ze  strażakami z KP PSP z Jarosławia oraz druhami z Wiązownicy i Manasterza. W maju wspólnie z funkcjonariuszami straży granicznej, policji i zespołami służb ratowniczych powiatu jarosławskiego byli na szkoleniu w Pruchniku. W październiku do podobnych ćwiczeń dołączyło nadleśnictwo Kańczuga i straż leśna. Żołnierze WOT uczestniczą także w akcjach poszukiwawczych oraz udzielają pomocy w nieszczęśliwych zdarzeniach.

Komentarze
Popularne
Komentowane