W nocy leków nie kupisz

Autor: 08.02.2019 Nr: 6/2019
Jedyna dotąd nocna apteka w mieście zrezygnowała z całodobowego dyżuru. Po leki trzeba się udać do Jarosławia lub Łańcuta.
Jedyna dotąd nocna apteka w mieście zrezygnowała z całodobowego dyżuru. Po leki trzeba się udać do Jarosławia lub Łańcuta.

– Dlaczego w Przeworsku nieczynna jest całodobowa apteka? – alarmują Czytelnicy. – To skandal, żeby w tak dużym mieście powiatowym, nie było gdzie kupić leków w nocy! Czy to sytuacja przejściowa? – pytają.

Rozkład godzin pracy ogólnodostępnych aptek w powiecie przeworskim jest ustalany w uchwale rady powiatu przeworskiego. Wszystkich aptek jest 32, a w samym Przeworsku aż 12. Do końca grudnia 2018 r. dyżury nocne pełniła jeszcze apteka w rynku, w bliskim sąsiedztwie zieleniaka , jednak z tego zrezygnowała. Właściciel nie chce pracować w nocy. Twierdzi, że jest to nieopłacalne. Apteka jest czynna cały tydzień, łącznie z niedzielą w godzinach między 7 a 22. Później klucz w drzwiach zostaje przekręcony. W efekcie od godziny 22 do 7 rano w Przeworsku wszystkie apteki są zamknięte.

   Władze powiatu zorganizowały spotkanie z właścicielami aptek, ale w zaistniałej sytuacji, obecnie żadna nie chce pełnić dyżuru nocnego. Wszak jednej się nie opłacało, dlaczego miałoby być inaczej względem pozostałych.

Jest problem, ale nie mamy wpływu na decyzje aptekarzy ani żadnych instrumentów prawnych. Będziemy jeszcze rozmawiać z Wojewódzkim Inspektoratem Farmaceutycznym w Rzeszowie z nadzieją, że problem zostanie rozwiązany – zaznacza starosta Bogusław Urban.

   Sytuacja jest skandaliczna. Powiat przeworski jest w tej chwili jedynym w województwie podkarpackim, gdzie nie ma ani jednej stałej apteki całodobowej, ani nocnych, rotacyjnych dyżurów. Słowem, w granicach powiatu leków w nocy nie kupisz.

   Starosta przeworski póki co odsyła do obowiązującego harmonogramu pracy aptek i kieruje do całodobowych placówek w położonym najbliżej Jarosławiu przy ul. Słowackiego 17 oraz Tysiąclecia 12, a także do apteki w Łańcucie przy ul. 3 maja 6.

Komentarze
Popularne
Komentowane