Pamięć o ofiarach wciąż żywa

Autor: ek 08.02.2019 Nr: 6/2019
Uroczystości w miejscu straceń.
Uroczystości w miejscu straceń.

W ubiegłym tygodniu w miejscowościach powiatu jarosławskiego i przeworskiego odbyły się uroczystości związane z XI obchodami Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Jarosławskie obchody rozpoczęło nabożeństwo w kościele pw. św. Mikołaja i Stanisława bp., po którym uczestnicy udali się w symboliczne miejsce straceń, pod mur jarosławskiego Opactwa, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze. Program słowno-muzyczny na tę okoliczność przygotowała młodzież z ZSTiO. Zwieńczeniem był wykład prof. Wacława Wierzbieńca i koncert w wykonaniu uczniów PSM.

   W Przeworsku w ramach obchodów odbyło się spotkanie ze świadkiem historii Judith Elkin oraz z Anną Dawidowicz-Trząsalską, która przybliżyła tradycje i kulturę żydowską. Niezwykle ciekawe były odegrane przez aktorów „Teatru u Julka” fragmenty wywiadu z Adolfem Eichmannem. W Gorzycach delegacje złożyły wieńce i zapaliły znicze na grobach pomordowanych Żydów na cmentarzu w Jagielle Niechciałkach. W Szkole Podstawowej w Gorzycach uczniowie zaprezentowali program artystyczny, a następnie głos zabrali – nauczyciel historii Andrzej Swatek oraz Jan Gąsiorek z Wólki Ogryzkowej, który opowiedział o perypetiach związanych z ukrywaniem we wsi Żyda. Tamtego dnia odbyła się również msza św. w Gniewczynie Łańcuckiej z udziałem apba Adama Szala.

   W Szkole Podstawowej w Kańczudze w programie słowno-muzycznym uczniowie wspominali Polaków ratujących Żydów z terenu gminy Kańczuga. Młodzież spotkała się również z Diną Steinbruch z Izraela.

Komentarze
Popularne
Komentowane