Zapewniają noworodkom komfortowe warunki

Autor: ek 08.02.2019 Nr: 6/2019
- Stworzyliśmy dla maluszków jak najlepsze warunki. To cieszy - słyszymy od starosty jarosławskiego Tadeusza Chrzana (w środku). Razem z nim Monika Pachacz-Świderska, z-ca dyrektora COM ds. lecznictwa (po prawej), Anna Baraniak, ordynator oddziału neonato
- Stworzyliśmy dla maluszków jak najlepsze warunki. To cieszy - słyszymy od starosty jarosławskiego Tadeusza Chrzana (w środku). Razem z nim Monika Pachacz-Świderska, z-ca dyrektora COM ds. lecznictwa (po prawej), Anna Baraniak, ordynator oddziału neonato

Choć oddział noworodkowy jarosławskiego szpitala w nowych pomieszczeniach mieści się zaledwie od kilku miesięcy, to już wypracował sobie pozytywną opinię wśród świeżo upieczonych rodziców. Pacjentki nie tylko chwalą zmiany, które się w nim dokonały, ale też polecają oddział przyszłym rodzicom.

Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu od wielu lat świadczy opiekę nad maluszkami. Tu matki przygotowują się do porodu, noworodki przychodzą na świat i tu spędzają pierwsze dni życia. Dzięki kompleksowej opiece skierowanej w stronę całej rodziny przez mury jarosławskiego szpitala każdego roku przewijają się setki nowo narodzonych dzieci.

   Od września ubiegłego roku znacznie się polepszyły warunki dla matek i noworodków. Oddział przeniósł się do nowych pomieszczeń, dostosowanych do potrzeb pacjentów i nowocześnie wyposażonych. Na salach pojawiły się m.in. nowe łóżka, szafki i łóżeczka. Z takiego rozwiązania zadowolone są nie tylko pacjentki, ale i ich rodziny, które cieszy mnogość zaproponowanych rozwiązań. Jedną z największych zalet nowego oddziału są porody rodzinne, które wcześniej nie były tu praktykowane. Osoby bliskie rodzącej, najczęściej ich partnerzy mogą uczestniczyć w narodzinach swojego dziecka.

 

W objęciach taty

Do niedawna noworodek, tuż po urodzeniu w pierwszej kolejności przekazywany był mamie. Teraz może także trafić również w objęcia swojego taty.

– Ojcowie również mogą „kangurować”, czyli przytulić swoje nowonarodzone dziecko – podkreśla lek. med. Anna Baraniak, ordynator oddziału neonatologicznego.

   Zarówno rodząca jak i dziecko tuż po urodzeniu mają zapewnioną profesjonalną opiekę. Zauważają to osoby przebywające na oddziale.

– Bardzo się cieszę, że mam możliwość odwiedzenia wnuczki na nowym oddziale. To niesamowite uczucie wziąć ją na ręce. Widzę, że córka, jak i wnuczka mają tu wspaniałą opiekę. Panie położne pomagają we wszystkim – mówi Agata Mruk, która niespełna kilka dni temu powitała na świecie pierwszą wnuczkę.

Do dobrego samopoczucia pacjentów przyczynia się także troskliwa opieka personelu medycznego. Na oddziale dyżurują lekarze na pełnodobowych dyżurach, pracujący na co dzień w bardziej wyspecjalizowanych szpitalach o wyższym stopniu referencyjności. Dlatego najmłodsi pacjenci tej placówki w razie potrzeby mogą liczyć na wczesną diagnostykę i fachową pomoc specjalistów na miejscu, a także transport do bardziej wyspecjalizowanych szpitali w województwie. Do wcześniaków i dzieci leczonych mogą przychodzić rodzice i pomagać w opiece. Ponadto kobiety po porodzie mają zapewnioną naukę technik karmienia piersią, bowiem duży nacisk kładzie się tutaj na karmienie metodą naturalną. W przypadku kiedy mama nie czuje się na siłach, może zaangażować w opiekę nad dzieckiem swoich najbliższych, ponieważ mogą oni przebywać na oddziale i pomagać w opiece nad niemowlęciem. Skończyły się bowiem czasy, kiedy „szczęśliwy tata” mógł jedynie zobaczyć swoją pociechę przez szybę.

 

Jak w domu

Zadbano o intymność mam i noworodków. Przebywają w 2-osobowych salach z nowym wyposażeniem zaopatrzonych pełnym węzłem sanitarnym. Na starym oddziale tego nie było. Na jednej sali przebywało kilka osób, a jedyna toaleta znajdowała się na drugim końcu korytarza.

– Poród pierwszego syna zakończył się cięciem cesarskim. Pamiętam jak już w drugiej dobie po operacji z raną po cięciu trzeba było pokonać długi korytarz, by móc skorzystać z toalety – mówi pani Klaudia, mama Mai i Miłosza. – Teraz jest znacznie lepiej. Wszystko jest na miejscu. To naprawdę duże udogodnienie. Dosłownie wszystko zmieniło się na lepsze. Z całego serca polecam ten szpital – podkreśla kobieta zadowolona z warunków, jakie tu zastała.

 

Nowoczesny sprzęt i poszpitalna opieka

W opiece nad niemowlętami pomaga nowoczesny sprzęt, którym dysponuje placówka, zarówno ten przekazany przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, jak i zakupiony przez szpital. Są to m.in. najbardziej nowoczesne inkubatory, stanowiska do resuscytacji, lampy do fototerapii, aparat do USG, pompy infuzyjne czy kardiomonitory.

  Po wypisaniu ze szpitala noworodek nadal ma zapewnioną fachową pomoc. Umożliwia to poradnia neonatologiczna działająca przy szpitalu.

– Mamy możliwość dalszej obserwacji noworodków w poradni neonatologicznej, do której mogą zgłaszać się rodzice z dziećmi do pierwszego roku życia – mówi Radosława Wałęga, pielęgniarka oddziałowa.

Po wypisaniu ze szpitala dzieci przekazywane są pod opiekę pielęgniarek środowiskowych. Z kolei rodzice oczekujący dziecka mogą skorzystać ze Szkoły Rodzenia funkcjonującej przy szpitalu.

   Dzięki rewolucyjnym zmianom wprowadzonym w oddziale coraz więcej matek decyduje się na poród w jarosławskiej placówce.

 

Nowoczesność, która wkroczyła nie tylko do oddziału neonatologicznego to także efekt starań samorządu powiatu jarosławskiego, który jest organem założycielskim placówki. Nie byłoby rozbudowy, dosprzętowienia i modernizacji gdyby nie poparli tych działań radni powiatowi. Wykorzystanie różnorodnego wsparcia finansowego było możliwe dzięki zabiegom Zarządu Powiatu ze starostą Tadeuszem Chrzanem na czele.   

 

Komentarze
Popularne