Przeworska Arka Noego śpiewa ku chwale Boga

Autor: 08.02.2019 Nr: 6/2019
Przeworska schola śpiewem wielbi Pana Boga.
Przeworska schola śpiewem wielbi Pana Boga.

Najmłodsi mają kilka lat, ci starsi, kilkanaście. Są z nimi również dorośli. Wszyscy co niedzielę stają przed ołtarzem, by śpiewem i grą na instrumentach wielbić Pana Boga. Przeworska schola działająca przy bazylice pw. Ducha Świętego jest coraz liczniejsza i coraz liczniejsze jest grono tych, którzy przychodzą jej słuchać. I zawsze chętnie tu wracają.

„Kto śpiewa, dwa razy się modli” – mawiał święty Augustyn. Gdy śpiewa dziecko, Bóg raduje się podwójnie. A jak bardzo musi być szczęśliwy, gdy przed ołtarzem widzi tak liczną gromadkę? Oj, bardzo i musi być wielce dumny.

   Początki przeworskiej scholi sięgają 2012 roku, kiedy gitarzystka Monika Kmiecik wraz z mężem Robertem i pomocą ks. Jerzego Bartoszka oraz s. Beaty zapraszali dzieci do wspólnego śpiewania. Zaczynało kilka osób, potem przychodziły kolejne i drużyna powoli zaczęła rosnąć w siłę. Pojawili się także gitarzyści z jakże pięknie brzmiącymi we wnętrzach świątyni instrumentami – Michał Mazur, Robert Kmiecik, Marcin Strączek, Wojtek Smotryś i Rafał Piasek. Ostatni z wymienionych jest lekarzem ortopedą. Udzielał konsultacji ortopedycznej mężowi pani Moniki i tak się zafascynował śpiewającą drużyną, że z wielką przyjemnością do niej dołączył. Śpiewu i gry na instrumentach wraz z p. Moniką uczą Elżbieta Kotlińska i Ewa Czerwonka. To wspaniałe osoby z pasją, które dzieciakom poświęcają swój cenny czas. Widać, że prowadzenie scholi sprawia im ogromną przyjemność.

   W grupie nie brak utalentowanych młodszych solistów i instrumentalistów. Skrzypaczki Marysia Wojnarowicz i Kinia Chwasta w scholi właśnie szlifowały swój talent.

Najmłodszymi śpiewakami są Maksiu Kmiecik (3 l.) i Emilka Czerwonka (4 l.). Mają za sobą nawet pierwsze solówki. Do grupy dołączyła jakiś czas temu Gabrysia Sykała. Choć ma dopiero 7 lat, wykonaniem psalmu wycisnęła łzy największym twardzielom.

Dzieci śpiewem wyrażają to, co czują ich serduszka. Każde ma talent i każde coś wnosi do wspólnoty. Klaszczą, kołyszą się w rytm muzyki, aż chce się patrzeć i słuchać. Noga bezwiednie sama przytupuje.

Radosnym śpiewom sprzyja świetna atmosfera, którą wprowadza ksiądz proboszcz Tadeusz Gramatyka. Dlatego nasze dzieci i my, rodzice, czujemy się swobodnie i aktywnie uczestniczymy we mszy świętej – podkreśla Anna Sykała, mama Gabrysi.

Jest dumna z tego, że jej córka śpiewa z tak cudownymi ludźmi, a prowadzącą grupę panią Monikę nazywa aniołem. Aniołem-dowódcą przeworskiej Arki Noego.

   Scholi można posłuchać w każdą niedzielę podczas mszy świętej dla dzieci o godz. 10.30. Ciarki na ciele gwarantowane! Dołączyć do zespołu mogą dzieci i muzycy. Wystarczy przyjść na próbę do salki katechetycznej przy bazylice w każdą sobotę o godz. 9.00. Można również zapisać się przez fanpage scholi: FB/przeworskaschola. Nie trzeba mieć wybitnych zdolności muzycznych. Najważniejsze, aby to wspólne śpiewanie sprawiało radość.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane