Królowała muzyka i leżachowskie pierożki

Autor: 22.02.2019 Nr: 8/2019
Królowała muzyka i leżachowskie pierożki

Wyśmienitą ucztę dla ciała i ducha zgotowały lokalne gospodynie z Leżachowa dla mieszkańców wsi. W niedzielne popołudnie, 17 lutego, w Domu Ludowym zapachniało domowym jadłem, a wprawieni muzykanci nie pozwolili ani na chwilę przestać tupać nóżką.

Koło Gospodyń Wiejskich w Leżachowie działa już 10 lat i ma na swoim koncie niejedną imprezę, zorganizowaną dla lokalnej społeczności. Chcąc znów umilić czas mieszkańcom, zorganizowały otwarte spotkanie integracyjne z muzyką i swojskim jadłem. Z tym drugim poradziły sobie bez problemu samodzielnie, wszak to doświadczone gospodynie. Upichciły to i owo, nie pomijając swoich pokazowych smakołyków. Największym powodzeniem cieszyły się pierożki leżachowskie, już dużo wcześniej docenione przez amatorów i koneserów domowego jadła. Nic zatem dziwnego, że trafiły na listę produktów tradycyjnych prowadzoną przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Swoje miejsce znalazły także w publikacji „Śladami dawnych smaków powiatu przeworskiego”. O projekcie zwieńczonym kulinarną publikacją, opowiedziała przybyłym Katarzyna Ignas, etnograf z przeworskiego muzeum. 

   Swojskie jadło nie smakuje lepiej, jak przy dobrej muzyce, a tę zapewnił zespół piosenki biesiadnej „Jagiellanie” z Jagiełły.

Komentarze
Popularne
Komentowane