Szkoła w Dobrej pod znakiem zapytania

Autor: 22.02.2019 Nr: 8/2019
Szkoła w Dobrej pod znakiem zapytania

Radni Rady Miejskiej w Sieniawie dyskutowali na ostatniej sesji nad zamiarem likwidacji z końcem roku szkolnego 2018/2019 Szkoły Podstawowej im. Unii Europejskiej w Dobrej. Uchwała intencyjna została podjęta, ale nie oznacza to jeszcze likwidacji szkoły.

-Temat jest niezwykle trudny dla nas wszystkich, ale sytuacja jest dramatyczna jeśli chodzi o liczbę dzieci. Sprawę musimy mocno przedyskutować i zastanowić się, co dalej – mówił burmistrz Adam Woś. – Nawet jeśli będzie pozytywna opinia Podkarpackiego Kuratora Oświaty w tej sprawie, nigdy nie podejmę decyzji wbrew ludziom. Jeśli będzie negatywna, temat kończy się automatycznie.

   Szkoła w Dobrej zalicza się do najmniejszych placówek w gminie pod względem liczebności oddziałów. Obecnie liczy 37 uczniów, do tego 16 przedszkolaków, trzy-, cztero- i pięciolatków. Istnieją klasy, które w ogóle nie mają uczniów i takie, gdzie jest ich np. dwóch. Jeśli chodzące do szkoły w Dobrej dzieci z Czerc zaczną uczęszczać do szkoły w Sieniawie – a jest wstępna deklaracja rodziców, by tam je przenieść – w szkole w Dobrej zostanie garstka uczniów. Może się wówczas okazać, że więcej będzie nauczycieli niż dzieci.

Mała liczebność klas i niekorzystne dane demograficzne dla obwodu szkoły nie rokują możliwości utrzymania tak małej, a tym samym kosztownej szkoły w sytuacji, gdy gmina musi bilansować wydatki bieżące z dochodami bieżącymi. Już teraz samorząd dopłaca ok. 3 mln zł do oświaty. Do szkoły w Dobrej najwięcej.

   Uczniowie będą mieli możliwość kontynuowania nauki w Szkole Podstawowej w Sieniawie, gdzie będą mieli zapewnioną znakomitą bazę dydaktyczną, z halą sportową i basenem. Samorząd zapewni dojazd i opiekę. Nauczyciele w miarę możliwości znajdą zatrudnienie w Szkole Podstawowej w Sieniawie lub innych szkołach na terenie gminy.

Jestem człowiekiem honoru. Jeśli będziecie państwo za utrzymaniem szkoły, to ją utrzymamy. Wystarczy jeden głos sprzeciwu i zamykamy temat – zapewnił włodarz Sieniawszczyzny.

   Dalsze rozmowy będą prowadzone 17 marca podczas zebrań sołeckich w Dobrej i Czercach.

Komentarze
Popularne
Komentowane