Od 60 lat w służbie tradycji

Autor: 01.03.2019 Nr: 9/2019
Od 60 lat w służbie tradycji

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich Gorliczyna I świętowały jubileusz 60 lat istnienia. Były kwiaty, gratulacje, życzenia i wspomnienia. Uroczystość w domu kultury zgromadziła nie tylko panie obecnie działające w KGW, ale również seniorki, które rozpoczynały wspólną pracę wiele lat temu.

Zaproszonych na jubileusz gości powitała przewodnicząca koła Maria Mrzygłód, a historię tejże organizacji opracowaną przez Krystynę Wajdę, przypomniała Renata Starczewska.

   Jubileusz był nie tylko okazją do świętowania, ale i do podsumowania długoletniej działalności organizacji oraz złożenia gratulacji i wyrazów wdzięczności za trud włożony w krzewienie kultury. Dziękowali m.in. wójt Daniel Krawiec, dyrektor GOK Łukasz Mróz i dyrektor Muzeum w Przeworsku – etnograf Katarzyna Ignas. W sposób szczególny podziękowano przewodniczącym KGW minionych kadencji. Funkcję tę pełniły kolejno Zofia Zięzio, Danuta Mścisz, Maria Drzystek, Władysława Seweryn, Maria Mrzygłód i Krystyna Wajda. Wspomnienia o kole uzupełniła prezentowana wystawa zdjęć, kronik czy strojów.

   Gdy wszystkim jubilatkom odśpiewano „Sto lat!”, pozostała już tylko gościna i dobra zabawa. To niezwykłe wydarzenie uświetnił występem ZŚ „Cantus” z Gorliczyny.

   Do gratulacji również my się przyłączamy i życzymy Paniom zdrowia i wszelkiej pomyślności na dalsze lata.

 

Koło Gospodyń Wiejskich w Gorliczynie powstało pod koniec 1958 r. Dziś, po restrukturyzacji, do Koła należy 65 osób. Dawniej kobiety zdobywały wiedzę rolniczą i praktyczną, dotyczącą  prowadzenia gospodarstwa domowego, zdrowia i higieny. Kobiety organizowały kursy gotowania, pieczenia, kroju, szycia czy wyszywania. Uczyły się nakrywać stoły, organizować przyjęcia, dekorować sałatki. Uczyły się przetwórstwa owocowo-warzywnego z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu gospodarstwa domowego.

KGW w Gorliczynie od lat aktywnie uczestniczyło w lokalnych uroczystościach przygotowując oprawę  i poczęstunek. Koło organizowało również wycieczki krajoznawcze oraz uroczystości własne dla członkiń. Czynnie uczestniczyło w uroczystościach religijnych oraz akcjach charytatywnych. Od 2002 r. przy kole istnieje ZŚ „Cantus”, który zdobywa liczne nagrody i wyróżnienia.

   Kiedyś kobiety dążyły do nowoczesności, a dzisiaj bardzo dbają o tradycję. Zajmowały pierwsze miejsca w konkursach Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów za potrawy: zakwas warzywny i tort z fasoli. Ten drugi został wpisany na ogólnopolską listę produktów regionalnych. Nową jakością pracy koła stała się ścisła współpraca z Gminą Przeworsk

i Starostwem Powiatowym w Przeworsku. Zaowocowała ona udziałem członkiń i miejscowej młodzieży w projektach „Śladami dawnych smaków Powiatu Przeworskiego-tradycja kulinarna w zgodzie z darami ziemi”, „Smaki i hafty pogranicza polsko-słowackiego”, „Nie ostatnie tango” oraz „Młodzi biegną szybciej, ale starsi lepiej znają drogę”.

Komentarze