Pierwsza e-recepta w województwie

Autor: 08.03.2019 Nr: 10/2019
Pierwszą e-receptę wystawił lek. med. Janusz Szynal.
Pierwszą e-receptę wystawił lek. med. Janusz Szynal.

W Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Przeworsku lek. med. Janusz Szynal wystawił 6 lutego pierwszą w całym województwie podkarpackim e-receptę. To jeden z najbardziej wyczekiwanych elementów zinformatyzowanej ochrony zdrowia. Procedura z wykorzystaniem e-recepty niesie ze sobą mnóstwo korzyści.

To bez cienia wątpliwości pierwsza wystawiona e-recepta województwie podkarpackim, dlatego przeworski szpital może mieć powody do dumy. Na realizację takich recept przygotowane są już wszystkie apteki w kraju.

   Na czym to wszystko polega? Lekarz wystawia e-receptę oraz cyfrowo ją podpisuje. Recepta automatycznie trafia na ogólnopolską platformę e-zdrowie (P1). Następnie jest przekazywana pacjentowi za pośrednictwem e-maila, SMS-a lub jako wydruk informacyjny.

Jeśli pacjent posiada osobiste konto na portalu www.pacjent.gov.pl  i wprowadzi w nim dodatkowe dane, tj. numer telefonu czy adres e-mail, otrzyma na swoją skrzynkę plik z kodem kreskowym bądź SMS z czterocyfrowym kodem dostępu. Chcąc zrealizować receptę, oprócz kodu musi podać farmaceucie numer PESEL – tłumaczy lek. med. Janusz Szynal, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w SP ZOZ w Przeworsku. – Jeśli konta nie posiada, podczas wizyty otrzymuje od lekarza wydrukowaną informację o wystawionej recepcie. Z tym wydrukiem przychodzi do apteki, farmaceuta skanuje znajdujący się na wydruku kod kreskowy i wydaje leki.

   Realizacja jednej e-recepty możliwa jest w kilku aptekach, gdy na przykład ta pierwsza nie posiada w danej chwili wszystkich leków lub pacjenta nie stać od razu na wykup wszystkich. Korzyścią jest to, że znika problem nieczytelnego pisma lekarza i możliwość popełnienia błędu odczytu.

   Pierwsza e-recepta została zrealizowana w przyszpitalnej aptece.

Nie było najmniejszych utrudnień. System jest wygodny i działa bezproblemowo – potwierdzają Katarzyna Pelc i Ewa Jurkiewicz, farmaceutki z tejże apteki.

   J. Szynal wystawił już kilkadziesiąt e-recept. Wiemy, że zostały zrealizowane z powodzeniem również w innych aptekach w mieście.

 

 

 

Komentarze
Popularne
Komentowane