Polsko-czeska książka kucharska

Autor: erka 15.03.2019 Nr: 11/2019

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Przeworsku i podobnej placówki w czeskim Cieszynie przygotowali książkę kucharską z regionalnymi potrawami. Publikacja będzie wydana w języku niemieckim. Ukaże się jeszcze w tym roku szkolnym.

Zadaniem uczniów było wybranie typowych polskich potraw, zredagowanie i przetłumaczenie przepisów na język niemiecki, zrobienie listy zakupów, przygotowanie potraw i wykonanie zdjęć gotowych dań. Dzięki współpracy z Iloną Sznajder-Jabłońską, nauczycielką z Zespołu Szkół Zawodowych im. Jana II Sobieskiego w Przeworsku oraz wykorzystaniu klasopracowni gastronomicznych tej szkoły, wszystkie potrawy zostały przygotowane w profesjonalnych warunkach. Ciekawym doświadczeniem dla uczniów były również zajęcia z zawodowym fotografem Anną Domicelą Niemiec, która nauczyła uczestników projektu podstawowych technik fotografii produktu. Koordynatorem projektu ze strony polskiej była Ewa Kojder, ze strony czeskiej Renata Polkova.

Nad przygotowaniem książki pracowali uczniowie kl. 8 a z Przeworska i kl. 9 z Cieszyna. Powstała w ramach projektu  „Tschechisch-Polnisches Kochbuch” sfinansowanego przez niemiecki Instytut Goethego.

erka/org.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane