Rocznica pacyfikacji Rokietnicy

Autor: erka 22.03.2019 Nr: 12/2019
Uczniowie z rokietnickiej szkoły pamiętają o wojennej tragedii sprzed 76 lat.
Uczniowie z rokietnickiej szkoły pamiętają o wojennej tragedii sprzed 76 lat.
Fot. org.

Dla Rokietnicy i sąsiadujących z nią Czelatyc 8 marca wiąże się z tragicznymi wydarzeniami sprzed 76 lat. Tego dnia w 1943 r. hitlerowcy dokonali masakry mordując w Rokietnicy 45, a w Czelatycach 15 osób. Wśród ofiar były kilkuletnie dzieci. Był to odwet niemieckich oprawców za prężną, partyzancką aktywność członków Armii Krajowej. Corocznie mieszkańcy obu miejscowości wspominają wojenny dramat.

Tegoroczne uroczystości rocznicowe rozpoczęła Msza św. celebrowana przez księży rokietnickiej parafii Jacka Chochoka i Witolda Orzechowskiego. Następnie odbyły się modlitwy przed zbiorową mogiłą ofiar pacyfikacji znajdującą się na rokietnickim cmentarzu.

76 rocznicę pacyfikacji uczcili uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rokietnicy. Pod kierunkiem nauczycielek Bożeny Lotycz i Lidii Kapłon przygotowali i zaprezentowali montaż  słowno – muzyczny upamiętniający marcowe wydarzenia. Wysłuchali też wspomnień Krystyny Łandy, która opisała przeżycia swojej matki, naocznego świadka pacyfikacji.

Komentarze
Popularne
Komentowane