Poszerzali horyzonty

Autor: dp 29.03.2019 Nr: 13/2019
Poszerzali horyzonty
Fot. SP 10

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 im. Wojska Polskiego w ramach wymiany międzyszkolnej wyjechali na kilka dni do partnerskiego miasta Dingelstädt w Niemczech.

W wyjeździe, który odbył się dniach od 2 do 9 lutego, wzięło udział sześcioro uczniów z VII i VIII klasy SP nr 10 w Jarosławiu. Przebywali oni w Dingelstädt na zaproszenie burmistrza tego miasta oraz dyrektora Gimnazjum St. Josef. Wszystko odbywało się w ramach projektu „Granice w Europie – wcześniej i dzisiaj”. W czasie wymiany uczniowie z obu krajów mieli możliwość nawiązania kontaktów, a przy okazji mogli lepiej poznać historię i kulturę swoich sąsiadów. Każdy uczestnik mieszkał u innej rodziny, dzięki temu mógł poprawić swoje kompetencje językowe. Uczniowie z Polski codziennie uczestniczyli w zajęciach szkolnych ze swoimi niemieckimi kolegami. Popołudniami zwiedzano, m.in. Berlin, Muzeum Granicy, bibliotekę miejską i muzeum Heimatstube. Na zakończenie zorganizowano kolację z tradycyjnymi polskimi potrawami przygotowanymi przez naszą młodzież.

Pobyt uczniów w Niemczech został finansowo wsparty przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży, Urząd Miasta w Jarosławiu oraz w Dingelstädt. Organizacją wyjazdu po stronie polskiej zajęły się: Dorota Ginter-Bednarczyk oraz Bernadeta Bukowy, a po stronie niemieckiej – Anja Fiedler.

Komentarze
Popularne
Komentowane