Będzie miał koncertowy akordeon

Autor: erka 05.04.2019 Nr: 14/2019
Mikołaj Wańkowicz (w środku) z ministrem Piotrem Glińskim i Krzysztofem Burym.
Mikołaj Wańkowicz (w środku) z ministrem Piotrem Glińskim i Krzysztofem Burym.
Fot. ZPSM

Mikołaj Wańkowicz uczeń Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Jarosławiu został stypendystą Programu Młoda Polska. Dzięki stypendium młody, ale mogący już pochwalić się wieloma sukcesami, instrumentalista będzie mógł stać się właścicielem koncertowego akordeonu.

Mikołaj jest absolwentem Publicznej Szkoły Muzycznej I stopnia w Pruchniku. Obecnie doskonali swoje umiejętności w ZPSM w Jarosławiu. Mieszka w Jodłówce. Stypendium XVI edycji Programu Młoda Polska - 2019 otrzymał jako jeden z około 80 młodych artystów z całej Polski. Przyznawano je w drodze konkursu. Zwycięzców wyłoniono w drodze konkursu. Mikołaj znalazł się w grupie wybranej z ponad 800 wniosków stypendialnych. Pomoc finansowa z tego programu może być przeznaczona na realizację własnego projektu artystycznego, zakup instrumentów i sprzętu niezbędnego do pracy oraz na studia. Nasz instrumentalista wykorzysta ją na zakup koncertowego akordeonu. Taki instrument może kosztować co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Mikołaj uczy się gry na akordeonie od 2011 r. w klasie prowadzonej przez Krzysztofa Burego. Młody artysta ma na swoim koncie niemal 100 dyplomów laureata w konkursach o zasięgu makroregionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. Jego umiejętności doceniano w całej Polsce. Występował m.in. w Wieliczce, Tarnobrzegu, Leżajsku, Mławie, Oleśnicy, Grudziądzu, Puławach, Gorlicach i Sochaczewie. Brał udział w znaczących międzynarodowych konkursach muzycznych. W wielu zwyciężał. Jego muzyki słuchano  w Pradze, Wiedniu, Berlinie i Ostrawie.

Znaczący dorobek artystyczny młodego artysty został doceniony również przez władze samorządowe. Mikołaj czterokrotnie otrzymał nagrodę Burmistrza Miasta Pruchnika, dwukrotnie stypendium Marszałka Województwa Podkarpackiego.

Stypendium Programu „Młoda Polska” otrzymał 19 marca b.r. z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego oraz dyrektora Narodowego Centrum Kultury prof. Rafała Wiśniewskiego.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane