Zaśpiewali wszystkie zwrotki Narodowego hymnu

Autor: MS 12.04.2019 Nr: 15/2019
Dyplom potwierdza wykonanie Narodowego Hymnu Polski.
Dyplom potwierdza wykonanie Narodowego Hymnu Polski.
Fot. KS

Takiego wyczynu dokonali uczniowie Szkoły Podstawowej Sióstr Niepokalanek im. bł. Marceliny Darowskiej w Jarosławiu. 4 kwietnia w kaplicy szkolnej odbyło się przesłuchanie do II edycji konkursu „Do hymnu” organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury.

Oprócz „Mazurka Dąbrowskiego” usłyszeliśmy jeszcze „Boże coś Polskę” i „Rotę”. – Wszystkie pieśni znakomicie umiecie, śpiewaliście z fajną dynamiką, raz głośniej, raz ciszej. Serdeczne gratulacje dla was - podsumował występ główny juror konkursu prof. dr hab. Grzegorz Oliwa, prodziekan wydziału muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

 

Konkurs został zapoczątkowany w roku ubiegłym. Był pomyślany jako jeden z elementów obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Od początku cieszył się dużym zainteresowaniem i sympatią szkół. W I edycji brało udział 300 placówek, jednak chętnych było znacznie więcej i w związku z tym wystartowała II edycja. Każdy zgłoszony chór powinien wykonać trzy pieśni hymniczne. W tym hymn państwowy i dwie wybrane spośród ośmiu regulaminowych utworów. Wszystkie powinny być wykonane z podanymi zwrotkami w określonej tonacji.

- Dzieci wykonują dzieła w sposób jednogłosowy, aby oceniający mieli obraz porównawczy z innymi szkołami. Wbrew pozorom jest to bardzo trudny konkurs, sama tonacja Hymnu, w której powinien być wykonany F-dur, dla zespołów amatorskich jest niełatwa, to jest wysoko, jest to więc duże wyzwanie. Wspólne śpiewanie podczas prób, to też budowanie wspólnoty szkolnej, relacji między dziećmi, uczenie współpracy – tłumaczył juror konkursu.

- Szkoła była już zgłoszona do I edycji konkursu, ale wtedy zabrakło miejsc. Teraz zrobiliśmy wszystko z siostrą Anastazją aby wziąć udział w II edycji - stwierdza Tadeusz Kałamarz, nauczyciel muzyki. - Słyniemy z pielęgnowania patriotyzmu. Czego przejawem jest to, że w poprzednim roku udało nam się z dziećmi nagrać płytę audio z pieśniami o tej tematyce pt. „Bóg nas stworzył Polakami". Było to duże przedsięwzięcie.

Z radością wzięliśmy udział w tej II edycji konkursu „Do Hymnu” oprócz tego, że upamiętnia setną rocznicę odzyskania niepodległości to także wpisuję się w zasady wychowawcze bł. Matki Marceliny. Te zasady to dwa skrzydła: wychowanie religijne i patriotyczne, które staramy się w szkole realizować – opowiadała siostra Anastazja dyrektor szkoły.

Komentarze
Popularne
Komentowane