Szkoły puste. Strajk!

Autor: ek 12.04.2019 Nr: 15/2019
W poniedziałek, 8 marca na większości szkół widniała informacja o strajku.
W poniedziałek, 8 marca na większości szkół widniała informacja o strajku.

Stało się! W poniedziałek o godzinie 8.00 rano wraz z pierwszym dzwonkiem rozpoczął się długo zapowiadany strajk nauczycieli. Tylko w większości przedszkoli zajęcia odbywały się normalnie.

Do ostatniego momentu wszyscy liczyli na to, że do porozumienia z rządem jednak dojdzie, a akcja protestacyjna zostanie odwołana. Niestety nawet rozmowy ostatniej szansy pomiędzy nauczycielami, a stroną rządową nie przyniosły spodziewanego rezultatu. Dopiero w niedzielę w nocy widomo było, że strajk się odbędzie. Na porozumienie zgodziła się jedynie oświatowa „Solidarność”.

   Sytuacja ostatnich dni była niezwykle stresująca zwłaszcza dla rodziców dzieci uczęszczających do najmłodszych klas, którzy do ostatniej chwili trzymani byli w niepewności. Pomimo, że uczniowie oraz rodzice byli informowani o tym że zajęcia mogą się nie odbyć, informacja o strajku zapadła dopiero w niedzielę przed 22.00, dlatego znaczna część rodziców o strajku dowiedziała się dopiero rano.

– W niedzielę popołudniu dzwoniłam do wychowawczyni. Nie wiedziałam czy posłać dziecko do szkoły. Wychowawczyni kazała czekać na ustalenia rządu. Córka poszła do szkoły, wierzę, że będzie miała zapewnioną opiekę, ale czy zajęcia będą się odbywały normalnie tego nie wiem – mówiła w poniedziałek rano jedna z napotkanych mam.

   W bardziej komfortowej sytuacji byli starsi uczniowie, którzy mogli po prostu pozostać w domu. Uczniowie średnich szkół jeszcze w ubiegłym tygodniu deklarowali, że niezależnie od tego, czy  strajk się odbędzie, czy też nie, w ramach solidarności, ze swoimi nauczycielami, w poniedziałek nie przyjdą do szkoły.

– Wspieramy naszych nauczyli – mówiły uczennice ZSD-GiL w Jarosławiu, które z ciekawości postanowiły przyjść w poniedziałek do szkoły. W sumie było czterech uczniów.

Strajk jest planowany do odwołania. – Każdego dnia nauczyciele przychodząc do pracy deklarują, czy przystępują do strajku, czy też nie – wyjaśniali dyrektorzy szkół. – Wszyscy nauczyciele przyszli do szkoły. Część która zadeklarowała, że nie przystępuje do strajku stawiła się normalnie do pracy, jednak zdecydowana większość przystąpiła do akcji strajkowej – mówili dyrektorzy placówek.  

Dla dzieci, które niemiały z kim pozostać w domu, szkoły zapewniały opiekę na świetlicy.

– W ubiegłym tygodniu pytaliśmy rodziców, które dzieci potrzebują opieki w świetlicy. Kilkoro z nich zgłosiło taką chęć, ale w rezultacie, te dzieci w ogóle nie przyszły - mówi Anna Lizut, dyrektor SP 6 w Jarosławiu.

W Przeworsku spośród sześciu jednostek podległych Gminie Miejskiej Przeworsk, strajk rozpoczął się w Szkole Podstawowej nr 1, Szkole Podstawowej nr 2 oraz Szkole Podstawowej nr 3. Do strajku nie przystąpiło Gimnazjum nr 1 w Przeworsku. – Informacje dotyczące powrotu do pełnego funkcjonowania szkół mają zostać przekazane przez dziennik elektroniczny, stronę internetową szkoły lub szkolnego Facebooka niezwłocznie po ich uzyskaniu – zapewniają dyrektorzy i wychowawcy klas.

 

Co z egzaminami?

W poniedziałek, 1 kwietnia w Urzędzie Miasta Jarosławia odbyło się spotkanie z Wojewodą Podkarpackim i Kuratorem Oświaty w Rzeszowie, w którym wziął udział zastępca burmistrza Dariusz Tracz. Z dotychczasowych podsumowanych informacji i ustaleń wynika, że egzaminy ósmoklasistów oraz egzaminy gimnazjalne się odbędą. Wszystkie placówki będą pracowały, nie ma możliwości zamknięcia placówek w dniach strajku.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane