Ubranie to sposób wyrażania siebie

Autor: ek 26.04.2019 Nr: 17/2019
W otwarciu wystawy, która odbyła się 5 kwietnia w Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu uczestniczyły również uczennice Zespołu Szkół Plastycznych w Jarosławiu.
W otwarciu wystawy, która odbyła się 5 kwietnia w Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu uczestniczyły również uczennice Zespołu Szkół Plastycznych w Jarosławiu.
Fot. CKiP

Już tylko kilka dni pozostało do obejrzenia wystawy Anity Żmurko Sieradzkiej, która w Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu zaprezentowała autorską kolekcję ubrań.

– Lubię obserwować świat. Interesuje mnie nuta w muzyce, zjawiska atmosferyczne…. Zachwycają mnie wieloryby, cisza i błogie chwile. Pasjonuje mnie oczywiście sztuka, o którą ocieram się od lat… Kocham Yayoi Kusama. Podobnie jak ona mam obsesję na punkcie koła -  formy doskonałej, symbolu nieskończoności, wieczności… pierwiastka żeńskiego – mówi o swojej twórczości Anita Żmurko Sieradzka, założycielka marki Żmurko.

   Anita Żmurko Sieradzka na co dzień zajmuje się malarstwem. Natomiast projektowanie od zawsze było jej pasją. Kiedyś projektowała jedynie dla znajomych, a część jej projektów trafiała do „szuflady”.

– Tak naprawdę w projektowaniu, to ubiór sam w sobie, jako taki mnie nie interesuje. Bardziej interesuje mnie moda, jako obiekt. Fascynuje mnie kolor, przenikanie form, linia, deformacja. Hołduję w modzie konceptualnej, która rzeźbi umysł, zmusza do zastanowienia się, do poszukiwania czegoś – mówi artystka.

Nowinki modowe i jak i moda dla celebrytów nie są przedmiotem jej zainteresowań. Projektowanie uważa za cudowną dziedzinę, w której występuje korelacja pomiędzy różnymi dziedzinami sztuki, czyli pomiędzy rzeźbą, malarstwem a grafiką.

   Ekspozycja prac artystki została rozmieszczona w trzech pomieszczeniach Galerii u Attavantich. Wśród prezentowanych ubrań dominuje biel, czerń i czerwień.

– Ubranie to świetny sposób na to, by coś o sobie opowiedzieć. Najbardziej interesują mnie historie, które one opowiadają, a także emocje, które wywołują – mówi artystka.

   Anita Żmurko Sieradzka jest absolwentką Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Otrzymała dyplomy z wyróżnieniem w Międzynarodowej Szkole Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie, ukończyła studia podyplomowe Projektowanie Ubioru w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Na co dzień swoją pasją i zaangażowaniem zaraża młodzież w Zespole Szkół Plastycznych w Jarosławiu, gdzie pracuje.

    Wystawę jej prac można oglądać do końca kwietnia w Galerii Głównej u Attavantich. 

 

Komentarze
Popularne