Wystawa o przeworskich bohaterkach

Autor: dp 26.04.2019 Nr: 17/2019
Wystawa o przeworskich bohaterkach
Fot. MBP Przeworsk

16 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej otwarto wystawę pt. „Mira” i „Łasica” – siostry Stuchlińskie, nieznane bohaterki”.

Wystawa poprzez zachowane dokumenty i fotografie eksponuje kolejne okresy z życia bohaterek: młodość, czas wojny, aresztowanie, wywózkę w głąb ZSRR, pobyt w łagrze i niełatwe życie w powojennym kraju. Przedstawia też tragicznie zamordowanego w Zarzeczu brata bohaterek, Henryka Stuchlińskiego. Zamykają ją wspomnienia, z których wyłaniają się zapisane w pamięci "Mira" i "Łasica", czyli Stefania i Helena Stuchlińskie. Dwie kobiety, które pomimo tragicznych przeżyć zachowały w sobie do końca życia ciepło, życzliwość i dobroć. Są one przykładem, że bohaterskie czyny nie dotyczą tylko mężczyzn. Dwie młode i piękne kobiety w młodości poświęciły się harcerstwu. Uczestniczyły w licznych szkoleniach z przysposobienia wojskowego, sanitarnego czy sportowego. Osiągały sukcesy podczas krajowych olimpiad sportowych, występowały też na scenie amatorskiego teatru "Sokoła". Jednak dopiero gdy wybuchła wojna, ujawniło się ich prawdziwe bohaterstwo. 7 czerwca 1940 r. wstąpiły w szeregi ZWZ AK i zostały łączniczkami. Z narażaniem życia dostarczały meldunki i rozkazy, broń, pieniądze i lekarstwa, kolportowały też konspiracyjną prasę. Szczególnie ważnym, a jednocześnie prawie zupełnie nieznanym faktem jest ten dotyczący przeniesienia do Przeworska na początku października 1943 r. siedziby przemyskiego Inspektoratu AK. Właśnie do domu Stuchlińskich, na ulicę Błonie Browarne 55. Było to podyktowane względami konspiracyjnymi i świadczyło o dużym zaufaniu do rodziny ze strony Organizacji. Dom stał się kancelarią Inspektoratu, była w nim ukryta maszyna do pisania, archwium oraz radiostacja, poprzez którą siostry utrzymywały kontakty z Londynem, a należy pamiętać, że był to okres szczególnie niebezpieczny, grożący w każdej chwili dekonspiracją i śmiercią.

Wystawa wzbudziła spore zainteresowanie przybyłych na jej otwarcie gości. Będzie czynna w godzinach pracy biblioteki do końca czerwca.

Komentarze
Popularne
Komentowane