U rodaków na Kamczatce

Autor: Red 26.04.2019 Nr: 17/2019
U rodaków na Kamczatce

Przewodnicząca sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą, poseł Anna Schmidt - Rodziewicz odwiedziła tuż przed Świętami Wielkanocnymi Polaków mieszkających w Pietropawłowsku na Kamczatce oraz w Irkucku i Wierszynie na Syberii.

- To była trudna, ale bardzo wzruszająca podróż. Polacy witali nas z ogromnym wzruszeniem i zaskoczeniem, że przedstawiciele polskiego parlamentu chcą docierać w tak odległe zakątki świata - wspomina A. Schmidt-Rodziewicz. - To szczególnie ważne, ponieważ 12 kwietnia Sejm przyjął nowelizację Karty Polaka,  którą zostali objęci nasi rodacy z całego świata. To symboliczny gest połączenia 22 milionów osób polskiego pochodzenia żyjących na wszystkich kontynentach - dodaje posłanka.

Dotychczas osoby polskiego pochodzenia zamieszkujące jedynie tereny republik byłego ZSRR mogły ubiegać się o Kartę Polaka i przyznanie na jej podstawie polskiego obywatelstwa. Zgodnie z nowelizacją Ustawy, te uprawnienia obejmą osoby polskiego pochodzenia na całym świecie.

W wielkanocnych spotkaniach z Polakami towarzyszył posłance senator Artur Warzocha. Była to pierwsza wizyta polskich parlamentarzystów na Kamczatce, wcześniej nie dotarł tam żaden przedstawiciel polskiego parlamentu i trzecia w polskiej wsi Wierszyna na Syberii oraz w Irkucku. Wizytę zorganizował na prośbę posłanki Konsulat Generalny RP. Okręg konsularny to 10 mln km². Parlamentarzyści wzięli również udział we mszy w Niedzielę Palmową na Kamczatce oraz we mszy w katedrze największej diecezji kościoła katolickiego na świecie -  w Irkucku, koncelebrowanej pod przewodnictwem biskupa ordynariusza Cyryla Klimowicza.

 

 

Komentarze
Popularne
Komentowane