III Ogólnopolski Konkurs Muzyki Polskiej

Autor: MT 02.05.2019 Nr: 18/2019
III Ogólnopolski Konkurs Muzyki Polskiej

Konkurs w jarosławskim Zespole Państwowych Szkół Muzycznych staje się tradycją. W tym roku odbyła się trzecia edycja Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Polskiej, a jej ważnym akcentem była dwusetna rocznica śmierci ojca polskiej opery, Stanisława Moniuszki.

Przesłuchania odbywały się w dniach 25-26 kwietnia. W czwartek swoje talenty zaprezentowali soliści, zespoły instrumentalne oraz wokalne ze szkół muzycznych pierwszego stopnia. Wszystkie prezentowane utwory to dzieła polskich artystów, począwszy od klasyków, takich jak Fryderyk Chopin, skończywszy na współczesnych wirtuozach, na przykład Wojciech Kilar i jego walc z “Ziemi Obiecanej”.

Uczestnicy konkursu, a było ich aż pięćdziesięciu, byli oceniani w kilku grupach. Pierwszy dzień przesłuchań został zwieńczony utworem S. Moniuszki “Prząśniczka” wykonanego przez chór jarosławskiej szkoły muzycznej. To właśnie ten chór zdobył pierwszą nagrodę w kategorii zespoły. Drugiego dnia na scenie prezentowali się instrumentaliści i wokaliści ze szkół drugiego stopnia z całej Polski.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Fundacja Muzyki Polskiej oraz Instytut Muzyki i Tańca oraz Burmistrz Miasta Jarosławia. Uczestników konkursu oceniało jury w składzie: dr hab. Piotr Tarcholik z Akademii Muzycznej w Krakowie, dr hab. Monika Bachowska, profesor z Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego oraz dr Tomasz Lupa z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Komentarze
Popularne