Kształcą zawodowców

Autor: dp 02.05.2019 Nr: 18/2019
Zajęcia lekcyjne z wychowawcą klasy, Waldemarem Włochem.
Zajęcia lekcyjne z wychowawcą klasy, Waldemarem Włochem.

W Wyższej Szkole Społeczno-Gospodarczej nadążają za potrzebami rynku i zainteresowaniami młodych ludzi. Od nowego roku szkolnego pod jej patronatem ruszy Liceum Ogólnokształcące o profilu mistrzostwa sportowego, specjalizujące się w dyscyplinach: akrobatyka i triathlon. Rok wcześniej utworzono tu też Branżową Szkołę I stopnia o specjalności spawacz. Jej uczniowie już teraz poznają tajniki zawodu i mają przed sobą obiecującą przyszłość.

Organem założycielskim szkół jest Wyższa Szkoła Społeczno-Gospodarcza z siedzibą w Przeworsku, przy ul. Gimnazjalnej 35. Są to szkoły niepubliczne z uprawnieniami szkół publicznych, co oznacza, że nauka w nich jest bezpłatna. Dyrektorem LO jest mgr inż. Waldemar Włoch – dyrektor ds. rozwoju i współpracy międzynarodowej WSSG, a dyrektorem Branżowej Szkoły I stopnia – dr hab. inż. Piotr Jarosz, dziekan uczelni.

Po ukończeniu szkoły w zawodzie spawacz, jej absolwenci w 100% mogą liczyć na podjęcie zatrudnienia na lokalnym rynku pracy, często z zarobkami ok. 3.000 zł netto na początek. Współpracujemy z firmą SPAW Engineering, mającą siedzibę w dawnej Fabryce Wagonów w Gniewczynie. W ramach tej współpracy nasi uczniowie w I klasie mają jeden dzień praktyk w firmie, a w wyższych klasach – po dwa dni praktyk. Firma daje im gwarancję zatrudnienia po ukończeniu szkoły. Warto też wspomnieć, że kończąc tę szkołę, jej absolwent otrzymuje nieodpłatnie, oprócz świadectwa ukończenia szkoły, certyfikaty Instytutu Spawalnictwa w Gliwicach, co otwiera im drogę do pracy, nie tylko w kraju, ale i za granicą. Na dobrych spawaczy jest ogromne zapotrzebowanie, a samo spawalnictwo ma przyszłość, bo jak pokazują prognozy, konstrukcje stalowe będą podstawą w budownictwie przez przynajmniej kilkadziesiąt lat – przekonuje Piotr Jarosz.

Szkoła jest również po rozmowach wstępnych z holenderskim koncernem Metaal Flex Nederland. W ramach współpracy uczniowie starszych klas mogliby odbywać tam 2-miesięczne praktyki w zawodzie. Wcześniej poznają metody spawania takie jak m.in. TIG, MIG, MAG, plazma oraz odbiorą solidną porcję nauki przedmiotów takich jak m.in. maszynoznawstwo, czy rysunek techniczny. Do Branżowej Szkoły I stopnia aplikować mogą absolwenci 8 kl. szkoły podstawowej oraz 3 kl. gimnazjum.

Nowością od września będzie uruchomienie pierwszej klasy 4-letniego liceum ogólnokształcącego mistrzostwa sportowego dla absolwentów 8 kl. szkoły podstawowej.

W tajniki akrobatyki wprowadzi uczniów Brygida Sakowska-Kamińska, dwukrotna mistrzyni świata, siedmiokrotna mistrzyni Polski oraz wielokrotna medalistka zawodów rangi krajowej i międzynarodowej w akrobatyce sportowej. Uczniów zainteresowanych trenowaniem triathlonu poprowadzi z kolei Tomasz Jaroń, obecny wicemistrz Polski w tej dyscyplinie. Po ukończeniu szkoły absolwent będzie mógł kontynuować karierę sportową, pójść na studia w tym kierunku, ale gdy stwierdzi, że to jednak nie dla niego, szkoła nie zamyka mu drogi na inne kierunki, ponieważ nadal jest to liceum ogólnokształcące – tłumaczy Waldemar Włoch.

Nauka w obu szkołach odbywa się w budynkach uczelni. Z programem szkół oraz z warunkami rekrutacji można zapoznać się też na stronie internetowej: www.ce-ekspert.eu .

Komentarze
Popularne
Komentowane