Gromadzą pamiątki

Autor: dp 10.05.2019 Nr: 19/2019

Komenda Powiatowa Policji w Przeworsku z okazji 100. rocznicy powstania Policji Państwowej planuje odsłonięcie tablicy upamiętniającej poległych funkcjonariuszy oraz wydanie okolicznościowego opracowania. W tym celu zwraca się z apelem do mieszkańców, którzy mogą posiadać archiwalne zdjęcia, dokumenty i pamiątki, o ich udostępnianie.

Bardzo trudno ustalić straty Policji Państwowej we wrześniu 1939 r. Liczbę poległych i zamordowanych na terenie Polski szacuje się na około 4-5 tysięcy. Do niewoli sowieckiej dostało się prawie 15 tysięcy policjantów, większość z nich trafiła do łagrów, z których już nie wróciła. Komenda Powiatowa Policji w Przeworsku zbiera informacje, zdjęcia i dokumenty dotyczące policjantów, którzy: w okresie 1919-1939 pełnili służbę na terenie powiatu przeworskiego, urodzili się na terenie powiatu przeworskiego, a w okresie 1919-1939 pełnili służbę na terenie Polski, w okresie II wojny światowej zostali zamordowani na Wschodzie w obozach: w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz więzieniach zachodniej Białorusi i Ukrainy, którzy zginęli podczas działań wojennych w 1939 roku oraz tych, którzy przeżyli wojnę, a ich rodziny posiadają materiały, informacje dotyczące ich służby.

Zwracamy się z prośbą do rodzin policjantów z terenu powiatu przeworskiego, którzy w okresie 1919-1939 pełnili służbę, o udostępnienie informacji, zdjęć i dokumentów. Zebrane materiały posłużą do przygotowania tablicy upamiętniającej poległych funkcjonariuszy, wydawnictwa i wystawy. W razie posiadania informacji, czy dokumentów oraz ewentualnych pytań, można kontaktować się pod numerem tel. 510-997-577 – informuje oficer prasowy przeworskiej KPP, asp. sztab. Justyna Urban.

Komentarze
Popularne
Komentowane