Co zrobić z taką drogą?

Autor: ek 10.05.2019 Nr: 19/2019
Codziennie zawożę tędy dzieci do szkoły i przedszkola.
Codziennie zawożę tędy dzieci do szkoły i przedszkola.
Fot. NB

Mieszkańcy przysiółka Ścieżki w Gminie Pawłosiów mają już dość uczęszczania po takiej drodze. Domagają się podjęcia konkretnych prac polepszających jej standard. Ubiegają się o to od 1,5 roku, składając w Urzędzie Gminy pisemne prośby w tej sprawie. Na razie bez wyraźnego efektu.

- Ta droga to tylko wyrównana i ubita ziemia. Proszę sobie wyobrazić co się z nią dzieje gdy padają intensywne deszcze. Ona się rozjeżdża, robią się koleiny, kałuże. A tędy jeżdżą wojskowe ciężarówki z żołnierzami na strzelnicę. W zimie po opadach śniegu bez łopaty nie da się przejechać. A ja codzienne zawożę dzieci do szkoły i przedszkola – opowiada pani Natalia mieszkająca przy problematycznej drodze.

Droga ta zaliczona jest do kategorii dróg publicznych. Prowadzi od drogi serwisowej autostrady przy MOP Pawłosiów, aż do dawnej szkoły rolniczej w Pawłosiowie. Jest to odcinek ok. 3,5 km. Ale mieszkańców przysiółka interesuje odcinek jednego kilometra. Bo tyle potrzeba, aby mogli dotrzeć do swoich domów. Z ich relacji wynika, że 26 kwietnia br. przejechała tędy równiarka, następnie mały wał. Również część dziur zasypano tłuczniem. Te zabiegi uważają za niewystarczające.

- One niewiele zmieniają, opady deszczu niweczą cały efekt pracy – mówi codziennie korzystający z drogi pan Tomasz i pokazuje zdjęcia zrobione po remoncie i po pierwszym deszczu. - Po jakimś czasie droga staje się dalej nieprzejezdna dla samochodów osobowych. - Poza tym codzienna jazda po niej, to też częste wizyty u  mechanika – dodaje pani Natalia. Mieszkańcy interweniowali wielokrotnie. W kwietniu ubiegłego roku złożyli w gminie prośbę o naprawę. Argumentowali, że w XXI wieku sytuacja wydaje się być nie do przyjęcia i zaakceptowania. - Niektóre drogi dojazdowe do gruntów rolnych w gminie są lepiej zrobione – uważają. Z drogi korzysta również wojsko ze względu na istniejącą tutaj strzelnicę „Anna”. - Dla wojska dojazd na strzelnicę jest od strony dawnej szkoły ogrodniczej. Jednak żołnierze wolą przejechać przez Maleniska i drogę serwisową autostrady. Bo tu mają krótszy odcinek złej drogi – tłumaczy pan Tomasz. - Dla ciężkich wojskowych pojazdów to łatwa przeprawa, ale co się z tą nawierzchnią dzieje to wolę nie mówić – dodaje.

Zapytaliśmy wójta gminy Mariusza Renia o to kiedy mieszkańcy Ścieżek mogą liczyć na poprawę drogi i w jakim zakresie. Otrzymaliśmy odpowiedź, że tą drogą jeździ ciężki sprzęt rolniczy, który znacząco wpływa na pogorszenie stanu drogi. Gmina postara się utrzymać przejezdność drogi, ale na tą chwilę fundusze nie pozwalają na to aby zmienić nawierzchnię. Ewentualna modernizacja drogi będzie odbywać się etapami. W pierwszej kolejności zostanie zrobiony odcinek od drogi serwisowej autostrady do domów mieszkalnych (ok.1 km). Jeśli pojawią się zewnętrzne środki finansowania dróg to gmina będzie się o nie ubiegać. mina nie jest w stanie określić konkretnego terminu naprawy drogi.

Komentarze
Popularne
Komentowane