Wieża zagadek

Autor: MS 17.05.2019 Nr: 20/2019
Jak widać obiekt lata świetności ma za sobą. Czy uzyska drugie życie?
Jak widać obiekt lata świetności ma za sobą. Czy uzyska drugie życie?

Zainteresowanie mieszkańców Jarosławia wzbudza ciekawy architektonicznie budynek stający przy ul. Grunwaldzkiej za siedzibą Sanepidu. Nikt nie potrafi jednoznacznie odpowiedzieć, co to za obiekt. Jakiś czas temu ktoś wrzucił jego zdjęcie na Facebooka. Wywiązała się dyskusja.

- Może wieża ciśnień. A może stary zbiornik na gaz do latarni miejskich. Może pochodzi z czasów C.K. Monarchii, a może z okresu międzywojennego - przewidywano. Jednak zagadki do tej pory nie udało się rozwiązać. Na prośbę czytelników zajęliśmy się tym tematem.

 

Zagadka

Architektura jest nietypowa. Chyba jedyna taka w mieście. Ktoś zresztą na FB dodał, że kojarzy się z domem Muminka. Wieża jest na planie okrągłym, z zewnętrznymi zakręcanymi schodami. Wysoka na ok. 5metrów. Do niej przylega drewniana przybudówka. Widać firanki w oknach. Obiekt znajduje się przy ul. Grunwaldzkiej za budynkiem ARiMR i Sanepidu. Wejście jest przez bramę od głównej ulicy. Próbujemy dostać się na teren działki z wieżą. Bramka jest związana łańcuchem i zamknięta na kłódkę. - Nikt tam nie mieszka, teren został sprzedany – informuje nas mieszkająca w pobliżu kobieta. Od strony nowej galerii tuż przy działce znajdują się ziemne nasypy. Jest tu ogromny plac budowy. Zapytaliśmy w Urzędzie Miasta kto jest właścicielem tego miejsca? Otrzymaliśmy odpowiedź, że nie jest on  własnością Gminy Miejskiej Jarosław i nie jest usytuowany na terenie miejskim, lecz prywatnym. Takie pytanie skierowaliśmy też do przedstawiciela firmy budującej sąsiadująca galerię. Nie otrzymaliśmy jednak odpowiedzi. Spróbowaliśmy też czegoś dowiedzieć się w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Przemyślu. Tam uzyskaliśmy informację, że od marca 2019 roku cała ulica Grunwaldzka z zabudowaniami i elementami otoczenia została wciągnięta do ewidencji zabytków.

 

Wieża

Natomiast jeśli chodzi o sam budynek to była to prawdopodobnie prywatna wieża ciśnień użytkowana przez aptekę. Pochodzi z okresu międzywojennego. W środku powinna być jeszcze studnia. Wraz z pojawieniem się nowoczesnej sieci wodociągowej w mieście przestała pełnić swoją funkcję. Dla przypomnienia wieża ciśnień to wielofunkcyjny budynek (posiadający fundamenty, ściany i dach). W górnej części – pod dachem – znajduje się zbiornik na wodę. Zbiorniki wieżowe mają za zadanie gromadzenie wody. Chodziło o to aby po pierwsze zapewnić rezerwę w przypadku zwiększonego zużycia. Po drugie zapewnić odpowiednie ciśnienie. Po trzecie zachować ciągłość procesów technologicznych w przypadku awarii wodociągu. Pełniła również funkcję zbiornika przeciwpożarowego.

 

Prosimy naszych szanownych Czytelników o podzielenie się wiedzą o historii tego obiektu. Być może najstarsi mieszkańcy pamiętają czasy kiedy był użytkowany. Co sądzicie o jego dalszym losie? Powinien istnieć, czy też nie? Zachęcamy do podzielenia się opiniami. Można je wysyłać na adres redakcji.

 

Komentarze
Popularne