Pięknie czytali

Autor: MS 24.05.2019 Nr: 21/2019
Laureaci konkursu razem z organizatorami.
Laureaci konkursu razem z organizatorami.

Uczniowie ze Szkół Podstawowych nr 1 i nr 3 w Przeworsku pokazali, nie tylko swoje potencjalne talenty, ale również zaangażowanie i pasje. Taką możliwość dało im uczestnictwo w I edycji międzyszkolnego konkursu „Pięknego Czytania” w Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Przeworsku.

Przesłuchania odbyły się 9 maja, natomiast 15 maja w bibliotece miało miejsce ogłoszenie wyników. Organizatorami była Filia Biblioteki Pedagogicznej oraz Szkoła Podstawowa nr 3. Konkurs odbył się pod patronatem Burmistrza Miasta Przeworska, który ufundował nagrody. Skierowany był do uczniów klas I-VIII.  Do współzawodnictwa przystąpiło 16 uczniów z SP nr 1 i SP nr 3 w Przeworsku. Zmagali się z tekstami wskazanymi przez organizatorów w trzech kategoriach wiekowych: klasy 1-3, klasy 4-6, oraz klasy 7-8.

- Celem konkursu jest popularyzacja czytelnictwa. Doskonalenie umiejętności pięknego czytania. Rozwijanie twórczych talentów. Jest to również nauka wystąpień publicznych, wymagających niezwykłej odwagi – wyjaśniał organizator.  Uczestnicy dali się poznać jako wspaniali mówcy. Potrafili zaangażować się w proces czytania nie tylko poprzez wypowiadane słowo, ale również przez mimikę twarzy, gest, intonację, budowanie emocji.  

- Taki konkurs to również nauka patriotyzmu. Patriotyzm w was promienieje, bo do patriotyzmu nie potrzeba wielkich słów. Dzisiaj patriota nie idzie walczyć, tylko swoje obowiązki stara się wykonywać solidnie. Trzeba pracować z pasją, kochać, to co się robi. Ale przede wszystkim kochać siebie i ludzi. W Przeworsku są ludzie z pasją i do tego nie używają wielkich słów patetycznych – podkreślała Halina Ukarma dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Przemyślu.

Uroczystości uświetniły panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Gorliczyny przynosząc ciasta na poczęstunek. Organizatorzy wyrażają również nadzieję, że II edycja konkursu obejmie większy zasięg.

 

Komentarze
Popularne