Akordeoniści na medal

Autor: erka 31.05.2019 Nr: 22/2019 2
Młodzi mistrzowie akordeonu ze swoim nauczycielem na uliczce Le Mont Dore.
Młodzi mistrzowie akordeonu ze swoim nauczycielem na uliczce Le Mont Dore.

Czwórka akordeonistów ćwiczących pod okiem Krzysztofa Burego zdominowała VI Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy, organizowany przez rosyjsko - francuskie stowarzyszenie "Sancyberie" we francuskim Le Mont Dore. Młodzi artyści występowali solo i w duetach. Wszyscy wrócili jako zwycięzcy międzynarodowych zmagań.

Mikołaj Wańkowicz i Leszek Wołoszyn z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Jarosławiu oraz Kacper Świtalski ze Szkoły Muzyczna I stopnia w Kańczudze i Joanna Jamrozik, absolwentka Publicznej Szkoły Muzycznej I stopnia w Pruchniku bez problemu przeszli pierwsza rundę i znaleźli  się w grupie finalistów. Pierwszego maja pojechali do Le Mont Dore i przez trzy dni zmagali się z kilkudziesięcioma konkurentami występującymi solo i kilkunastoma zespołami kameralnymi pochodzącymi z Polski, Francji, Belgii, Rosji i Białorusi.

- Nasi akordeoniści reprezentujący nie tylko swoje szkoły, ale również  Podkarpacie jak i Polskę rewelacyjnie zaprezentowali się na scenie w Le Mont Dore czym zyskali uznanie komisji konkursowej, która bardzo wysoko punktowała wykonane programy - ocenia K. Bury. W efekcie muzycy przez niego przygotowywani zabrali najlepsze miejsca. K. Świtalski okazał się najlepszy w kategorii do 11 lat. M. Wańkowicz zakończył konkurs pierwszym miejscem w kategorii do 15 lat. Tuż za nim tej samej kategorii uplasowali się ex aequo J. Jamrozik i L. Wołoszyn. Młodzi artyści nie poprzestali na tym. Wystąpili także w duetach i M. Wańkowicz z L. Wołoszynem zwyciężyli, a drugie miejsce przypadło J. Jamrozik i M. Wańkowiczowi, którzy swój duet nazwali „ KAMTRIO”.

- Rezultat uzyskany na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Le Mont Dore we Francji potwierdza fakt, że ciężką i systematyczną pracą można osiągnąć wielki sukces. Talent, który niewątpliwie każdy z tych uczniów posiada poparty wielomiesięcznym ćwiczeniem, zaangażowaniem i dążeniem do perfekcji przynosi efekty i zwycięstwa. Jestem dumny, że mogę pracować z ludźmi, którzy mimo ogromu różnych spraw, nierzadko braku wsparcia społeczności lokalnej potrafią znaleźć czas na rozwijanie swojej pasji - podkreśla K. Bury.

Uczniowie mają już na swoim koncie liczne trofea z konkursów organizowanych w całej Europie. Wyjazd do Francji był możliwy dzięki wsparciu szkół muzycznych i zaangażowaniu rodziców.

Komentarze
Popularne
Komentowane