Dzień Dziecka z „Pogórzaninem”

Autor: TP 07.06.2019 Nr: 23/2019
Dzień Dziecka z „Pogórzaninem”

Mnóstwa niezapomnianych wrażeń dostarczyła uczestnikom sobotniej eskapady przeworska Kolej Wąskotorowa, która 1 czerwca po raz pierwszy w tym roku wyruszyła w siną dal. Celem jej podróży był Dynów, do którego zmierzało blisko 350 uśmiechniętych wycieczkowiczów. Na uczestników tego wydarzenia czekały smażone kiełbaski, dmuchane zjeżdżalnie, gry, zabawy i konkursy. O wszystko zadbał Bogusław Urban, starosta powiatu przeworskiego.

W pierwszy weekend czerwca władze powiatu przeworskiego zorganizowały Powiatowy Dzień Dziecka. Główną atrakcją tego wydarzenia była podróż znaną i lubianą koleją wąskotorową, dlatego chętnych nie brakowało. Chcących posmakować wąskotorowych wojaży było znacznie więcej, niż miejsc w wagonikach. Dlatego ku uciesze dzieci, z okazji zbliżającego się ich święta, starosta przeworski podjął decyzję o zorganizowaniu takiej wycieczki, także w niedzielę. Radości było co nie miara.

– Ruszamy z wakacyjnymi przejazdami – mówił Bogusław Urban, starosta powiatu przeworskiego widząc setki uśmiechniętych dzieci.

Taka podróż to niezapomniana przygoda. Dzieci były pochłonięte nawiązywaniem nowych przyjaźni, podziwianiem pięknych widoków, grami i zabawami z rówieśnikami. Dorośli wspominali czasy dzieciństwa.

– Pamiętam, jak dziś, ile przyjemności mnie i mojemu bratu sprawiała podróż do babci. Zawsze gdy tylko mogliśmy, wybieraliśmy tę kolejkę. Pamiętam nasze rozczarowanie, kiedy pociąg zbliżał się do stacji. Dla nas taka podróż mogła trwać w nieskończoność – wspomina jedna z uczestniczek sobotniej wycieczki. – Taka przejażdżka to niebywała frajda dla dzieciaków – podkreślała z kolei mama Zosi.

   Uczestników wycieczki na trasie wąskotorówki pozdrawiali okoliczni mieszkańcy. Całymi rodzinami wychodzili z domów, słysząc odgłosy zbliżającej się kolejki.

 

Moc atrakcji na trasie

Podróż koleją wąskotorową ma wiele atutów, które świadczą o jej unikatowości i niepowtarzalności. Jedną z nich jest tunel w Szklarach. Drugiego takiego na trasie kolejki nie znajdziemy nigdzie w Polsce. A do tego te piękne krajobrazy: górki, pagórki, pola uprawne, lasy, a niekiedy niewielka odległość od zabudowań. W pewnych momentach podróżujący koleją nie mogą oprzeć się złudzeniu, że wjeżdżają na czyjeś podwórko.

   „Pogórzanin” pierwsze dwa kursy ma już za sobą. Z atrakcji dla małych i dużych cieszyć się można w każdą sobotę i niedzielę. Pociąg odjeżdża ze stacji „Przeworsk Wąski”, a podróż do Dynowa trwa około 3 godziny. Ceny biletów normalnych rozpoczynają się od 9 zł, ulgowych od 7 zł. Dzieci do lat 3 podróżują bezpłatnie. – Zapraszamy do korzystania i podróżowania koleją wąskotorową – zachęca Bogusław Urban, starosta powiatu przeworskiego.

 

Komentarze
Popularne