Zrewitalizowany park woła o poszanowanie

Autor: MT 14.06.2019 Nr: 24/2019
Rozbity ekran multimedialny przy głównym wejściu do parku
Rozbity ekran multimedialny przy głównym wejściu do parku

Jeszcze nieco ponad pół roku temu na otwarciu Parku Miejskiego im. Bohaterów Monte Cassino zebrały się tłumy, by podziwiać długo wyczekiwaną nową odsłonę tzw. dużego parku. Nowe aleje, fontanny i inne atrakcje - ogółem nowa przestrzeń do wypoczynku i rekreacji w Jarosławiu. Jak jest teraz?

Główne wejście do parku. Na wprost tablica multimedialna z dostępem do Internetu. Niestety nie działa. Ekran jest rozbity. Tuż obok niej jedna z 25 kamer monitoringu. Jak mogła tego nie zarejestrować tej dewastacji? Rzecznik Kancelarii Burmistrza Jarosławia, Iga Kmiecik tłumaczy, że do rozbicia ekranu multimedialnego doszło wtedy, gdy miała miejsce awaria całego monitoringu, co oczywiście zostało zgłoszone wykonawcy, jednak zdarzenia nagrać się nie udało. Sprawa została przekazana jarosławskiej policji.

Kilka metrów od ekranu znajduje się odnowiona fontanna. Ta, która przed rewitalizacją nie działała, a obok niej ławki, na których oparciach przesiaduje młodzież. Ławki jeszcze nie są zniszczone, ale nieodpowiednie użytkowanie może to tylko przyśpieszyć. Idziemy dalej. Spotykamy osoby zajmujące się utrzymaniem porządku. To potwierdza, jak ważnym i zadbanym miejscem ma być przestrzeń parkowa. Wokół leżaków jednak trudno mówić o porządku. Kapsle po piwie i zgniecione puszki. A przecież w regulaminie wyraźnie zaznaczony jest zakaz spożywania alkoholu.

- Wychodząc z parku, furtką przy osiedlu Piłsudskiego rozczarowanie. Jedna z dwóch bezpłatnych toalet jest oznacza napisem “Nieczynne”. Do drugiej również nie sposób się dostać. Obie zamknięte, a jakiś czas temu było o tym miejscu tak głośno, bo toalety miały przeszkadzać mieszkańcom, więc od strony osiedla zasadzono iglaki, by odgrodzić je od bloków - narzekała spacerująca kobieta. Sprawdziliśmy pod koniec maja. Obie toalety były czynne i czyste.

-Przykra sprawa- mówi emerytka, spacerująca z wnukiem po jednej z alei.- Tak długo czekało się na ten park, a już widać, że się go nie szanuje. Czy ktoś na to reaguje?

Jak informuje asp. szt. Anna Długosz, oficer prasowy KPP Jarosław, policja nie odnotowała zgłoszeń od mieszkańców na temat nieprzestrzegania regulaminu w Parku Miejskim.

Rewitalizacja Parku Miejskiego im. Bohaterów Monte Cassino to koszt około 4mln złotych, pozyskanych w ramach projektu „Eskapady na Książęcym Szlaku". Od jego otwarcia nie minął nawet rok, a wystarczy jeden spacer by stwierdzić, że znaleźli się tacy, którzy nie szanują tak ogromnego i długo wyczekiwanego dobra, mającemu służyć wszystkim mieszkańcom.

 

Komentarze
Popularne