Na ludowo w Pawłosiowie

Autor: MS 21.06.2019 Nr: 25/2019
Na ludowo w Pawłosiowie

W Pawłosiowie w niedzielę 16 czerwca już po raz dziewiąty odbył się Regionalnym Przegląd Kapel. Impreza miała charakter konkursu. Plac obok Urzędu Gminy prędko zapełnił się publicznością, która w towarzyskiej atmosferze słuchała występów zespołów.


W tym roku wystąpiło dziewięć kapel, w różnych rejonów województwa, a także spoza niego.  Przybyły zespoły z Niska, Zwierzyńca, Przewrotnego, Harty, Albigowej, Dynowa, Jodłowej, Jasła, a także występowała miejscowa kapela „Swojaki”. Impreza wpisała się mocno w kalendarz wydarzeń gminnych, i ciągle cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców, niezależnie od wieku. Zespoły bawiły gości zarówno wesołymi przyśpiewkami, jak i samą muzyką. Pogodna atmosfera ludowej muzyki udzieliła się słuchaczom, niektórzy z nich tańczyli na placu przed sceną.

Skąd taka impreza w Pawłosiowie? – Wielu mieszkańców gminy lubi posłuchać tradycyjnej ludowej muzyki takiej jak poleczka, oberek. Z myślą o nich ten przegląd się odbywa. Oprócz tego impreza daje możliwość spotkania członków kapel, wymiany doświadczeń i integracji środowiska, jest też okazją do wzajemnego posłuchania się  – tłumaczy pomysłodawca przeglądu Zbigniew Brudek dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury.

- Na terenie gminy Pawłosiów obok kapeli „Swojaki” działa jeszcze zespół folklorystyczny „Pawłosiowianie”, który bierze udział w festiwalach i uroczystościach. Uważam, że muzyka ludowa łagodzi obyczaje oraz łączy pokolenia. Widać na scenie zarówno młodych i starszych wykonawców. Świadczy o tym, że ta tradycja nie ginie. W kolejnym roku będziemy świętować jubileusz przeglądu. Postaramy się aby dziesiąty był podsumowaniem całej dekady, i był niepowtarzalny – opowiada wójt gminy Pawłosiów Mariusz Reń.

 

 

Komentarze
Popularne
Komentowane